Associated Press: trzy aktywistki wypuszczone z aresztu w Arabii Saudyjskiej po blisko roku

Polska
Associated Press: trzy aktywistki wypuszczone z aresztu w Arabii Saudyjskiej po blisko roku
Pixabay.com/ GLady

Trzy obrończynie praw kobiet w Arabii Saudyjskiej zostały tymczasowo zwolnione z aresztu, po raz pierwszy od zatrzymania blisko rok temu - dowiedziała się w czwartek agencja Associated Press od źródeł zbliżonych do sprawy.

Według tych informatorów zwolnione aktywistki to: matka czworga dzieci i profesor lingwistyki Eman al Nafdżan, babcia i była wykładowczyni Aziza al-Jusef oraz trzecia kobieta, której nazwiska nie podano. Co najmniej jedna z kobiet przebywa obecnie w domu z rodziną.

 

W maju 2018 roku w Arabii Saudyjskiej aresztowano kilkanaście działaczek na rzecz praw człowieka, z których większość domagała się przyznania Saudyjkom prawa do prowadzenia samochodu oraz odejścia od systemu męskiej opieki, skutecznie uniemożliwiającego Saudyjkom samodzielne decydowanie o sobie.

 

Tortury wobec aktywistek

 

W styczniu organizacja praw człowieka Amnesty International informowała, że w areszcie aktywistki torturowano. AI udokumentowała 10 przypadków stosowania tortur i znęcania się - za pomocą m.in. molestowania seksualnego, rażenia prądem, chłosty i grożenia śmiercią - do których doszło latem 2018 roku, gdy zatrzymane działaczki były przetrzymywane w nieznanym miejscu.

 

Część aresztowanych działaczek była w saudyjskich mediach oskarżana o przynależność do zdelegalizowanego w tym kraju Bractwa Muzułmańskiego oraz o wspieranie skonfliktowanego z Rijadem Kataru.

 

W środę ok. 10 działaczek pojawiło się w sądzie w Rijadzie, gdzie przedstawiły swoją obronę. Mówiły również o fizycznym i psychicznym znęcaniu się, jakiego doświadczyły od zamaskowanych śledczych podczas przesłuchań.

 

W lutym AI informowała, że coraz więcej młodych mieszkanek Arabii Saudyjskiej ucieka ze swojego kraju i prosi o azyl za granicą.

 

W swoim kraju Saudyjki podlegają tzw. systemowi męskiej opieki. Wymaga on od nich uzyskania zgody męskiego członka rodziny np. na wyrobienie paszportu, zagraniczną podróż czy wyjście za mąż oraz nakłada wiele innych dotkliwych ograniczeń. W lutym o zniesieniu tego systemu apelował Parlament Europejski.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie