Nie będzie pierwszego w historii spaceru w kosmosie kobiet. Bo nie wystarczyło dla nich kombinezonów

Technologie
Nie będzie pierwszego w historii spaceru w kosmosie kobiet. Bo nie wystarczyło dla nich kombinezonów
NASA

Szef NASA zapowiadał, że szykuje się historyczne wydarzenie, którym miał być pierwszy spacer kosmiczny realizowany tylko przez dwie astronautki. Okazało się, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Powód jest prozaiczny, a mianowicie problem dotyczy kombinezonów kosmicznych.

Astronautki Anne McClain i Christina Koch miały wyjść na spacer kosmiczny 29 marca, a w trakcie niego miały dokończyć prace związane z wymianą baterii litowo-jonowych, które wypełniane są energią pozyskaną z paneli solarnych.

 

Był tylko jeden kombinezon w małym rozmiarze


Okazało się jednak, że na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest tylko jeden kombinezon w małym rozmiarze, w który może zmieścić się kobieta.


Wymiany baterii w najbliższy piątek dokona na zewnątrz kosmicznego domu Nick Hague i Christina Koch. McClain już miała przyjemność podziwiać naszą planetę z perspektywy orbity, z dala od stacji kosmicznej.


Trzeci spacer planowany jest na 8 kwietnia. W jego trakcie Anne McClain i David Saint-Jacques zainstalują zapasowe zasilanie w robotycznym ramieniu o nazwie Canadarm2, który należy do Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Oprócz tego zdania, zajmą się też uruchomieniem nowej, sprawniejszej łączności bezprzewodowej w okolicy ISS.

 

Drugi mniejszy kombinezon trafi na ISS podczas najbliższej misji załogowej


NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie skupi się na budowie nowych kombinezonów kosmicznych o różnych rozmiarach, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Przy okazji najbliższej misji załogowej, na ISS zostanie dostarczony mniejszy kombinezon i wówczas dojdzie do historycznego spaceru kosmicznego, w którym udział wezmą dwie kobiety.


Piątkowy spacer będzie 215. Takim wydarzeniem w 15-letniej historii istnienia na ziemskiej orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Anne McClain stała się w minionym tygodniu trzynastą kobietą, która wykonała takie zadanie, a Christina Koch będzie czternasta.

grz/ NASA
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie