Nie będzie wycieczek na Marsa w jedną stronę. Firma ogłosiła bankructwo

Technologie
Nie będzie wycieczek na Marsa w jedną stronę. Firma ogłosiła bankructwo
pixabay.com/Aynur_zakirov

Holenderska firma Mars One Ventures AG, odpowiedzialna za projekt Mars One zbankrutowała. Firma od 2013 r. zbierała zgłoszenia do załogowej misji na Czerwoną Planetę, bez możliwości powrotu. Informację o upadłości firmy ogłosił sąd w Szwajcarii, a przed wydaniem oficjalnego komunikatu, pismo z sądu pojawiło się na forach internetowych.

Mars One Ventures AG to komercyjna spółka, która była podstawą dla działalności start-upu Mars One. Sąd w Bazylei 15 stycznia ogłosił, że przedsiębiorstwo zbankrutowało. Przedstawiciele Mars One wstrzymywali się jednak z oficjalnym komunikatem w tej sprawie. Decyzja sądu została opublikowana po raz pierwszy w niedzielę na jednym z forów na reddit.com.

 

"Tajemniczy przedsiębiorca" może uratować projekt

 

Dlatego we wtorek Mars One przyznało w komunikacie, że zgodnie z decyzją sądu, firma Mars One Ventures AG przechodzi pod administrację wyznaczonego przez sąd organu.

 

We wtorek serwis engadget.com dotarł do informacji, według której Mars One mógłby uratować "tajemniczy inwestor", z którym firma rzekomo prowadzi rozmowy. Przedsiębiorca miałby wesprzeć finansowo firmę, co pozwoliłoby na spłatę zobowiązań wobec wierzycieli. Więcej szczegółów na ten temat ma zostać ujawnionych w marcu.

 

Marzenia o podróży bez powrotu na Marsa

 

Mars One powstał w 2011 r. z inicjatywy holenderskiego przedsiębiorcy Basa Lansdorpa. W 2012 r. ogłoszono rozpoczęcie naboru do misji kolonizacji Marsa.

 

Astronautom miały towarzyszyć kamery, które miały dokumentować ich zachowanie. Podróż na Marsa miała być zgodnie z tymi założeniami najdłuższym reality-show w historii.

 

Do programu zgłosiło się 200 tys. osób, z której to liczby firma wytypowała zaledwie 100 kandydatów na tzw. krótką listę. Ostatecznie na Marsa miały polecieć 24 osoby. Pierwszy start zapowiadano na 2024 r. jednak potem firma zaczęła podawać odleglejsze daty.

 

W końcu okazało się, że zbankrutowała.

bas/hlk/ engadget.com, Space News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie