Emilian Kamiński: Międzynarodowy Dzień Teatru to także święto widzów

Kultura

- Miałem szczęście poznać wspaniałych ludzi teatru, takich majstrów, którzy kochali teatr i tę miłość do teatru mi przekazali - powiedział w Polsat News Emilian Kamiński, aktor i dyrektor Teatru Kamienica, który w Międzynarodowy Dzień Teatru kończy 10 lat. - Teatr jest osią całego mojego życia - podkreśliła z kolei aktorka Joanna Koroniewska, która występuje m.in. w serialu Polsatu "Ślad".

- Jestem po prostu zakochany w teatrze, oczywiście najbardziej w moim, w Teatrze Kamienica. Jestem zakochany w ludziach teatru, w aktorach, którzy kochają grać, jest bardzo wielu aktorów, którzy kochają scenę, ten żywy kontakt z widzem - podkreślił Kamiński.


Jak dodał, nie można zapominać także o pracownikach, "których nie widać". - Przede wszystkim zawsze myślę o widzach, którzy przychodzą i chcą być w teatrze, zapłacić za bilet. To też ich święto - zaznaczył.


Koroniewska stwierdziła z kolei, że teatr jest taką "podstawą i bazą dla każdego aktora".

 

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na całym świecie.

 

prz/hlk/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze