Urzędnik zaproponował, by w czasie strajku uczniami zaopiekowali się katecheci. Radni PiS oburzeni

Polska
Urzędnik zaproponował, by w czasie strajku uczniami zaopiekowali się katecheci. Radni PiS oburzeni
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

- Księża i katecheci nie strajkują. Można by przesunąć rekolekcje i tym samym zapewnić opiekę uczniom - zaproponował dyrektor generalny ratusza w Chojnicach Robert Wajlonis. Zareagowali radni PiS. - Pan Wajlonis w sposób instrumentalny potraktował instytucję Kościoła Katolickiego. (…) Kościół katolicki i katecheci nie są na usługach miasta - stwierdził radny Bartosz Bluma.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział strajk na 8 kwietnia. Jak poinformował portal chojnice24.pl, do tej pory pracownicy czterech z pięciu chojnickich szkół zadeklarowali udział w proteście. W niektórych szkołach za strajkiem opowiedziało się ponad 90 proc. pracowników.


Ratusz powołał sztab kryzysowy, który miał rozwiązać problem opieki nad dziećmi w czasie strajku nauczycieli. Zaproponowano m.in. zajęcia w centrum kultury, bibliotece, na basenie i orlikach. 


- Moglibyśmy poprosić księdza dziekana, aby przesunął termin rekolekcji począwszy właśnie od 8 kwietnia. Na czas egzaminów gimnazjalistów dzieci mają wolne, a potem drugi raz wolne na rekolekcje, po co dublować te wolne dni. (…) Nauki o moralności, etyce, poszanowania bliźniego nigdy za wiele. Kościół doskonale się do tego nadaje - tłumaczył Wajlonis podczas posiedzenia komisji edukacji we wtorek, 19 marca.


"Kościół i katecheci nie są na usługach miasta"


W poniedziałek, 25 marca, na posiedzeniu rady miasta negatywne stanowisko wobec propozycji Wajlonisa przedstawił przewodniczący klubu radnych PiS Bartosz Bluma.


- Pragniemy wyrazić brak akceptacji dla słów jakie padły na komisji edukacji, gdzie pan Robert Wajlonis w sposób instrumentalny potraktował instytucję Kościoła Katolickiego. Informacja jakoby katecheci mieli się zająć opieką nad dziećmi w czasie ewentualnego strajku oburzyła nas radnych, jak i liczne grono mieszkańców naszego miasta. Tej wypowiedzi w żadnym wypadku nie można traktować jako wypowiedzi prywatnej. Zatem pytanie, czy wypowiedz dyrektora generalnego urzędu miejskiego mamy traktować jako oficjalnego stanowisko ratusza? - pytał Bluma, cytowany przez portal chojnice24.pl.


- Apelujemy do pana burmistrza, by nie dopuścił do podobnych wypowiedzi w przyszłości. Dla przypomnienia decyzja o terminie rekolekcji była zawsze podejmowana wspólnie przez dyrektorów szkół i proboszczów chojnickich parafii. Kościół katolicki i katecheci nie są na usługach miasta - dodał.

 

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster odpowiedział, że wypowiedź dyrektora generalnego nie jest oficjalnym stanowiskiem ratusza.

prz/luq/ chojnice24.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze