Broniarz: osoba premiera jest kluczowa z punktu widzenia gwarancji rządowych oraz ustawowych

Polska

W poniedziałek podczas prezydium Rady Dialogu Społecznego nauczycielskie związki zawodowe spotkają się z przedstawicielami rządu - m.in. z minister edukacji narodowej Anną Zalewską. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz stwierdził w rozmowie z Polsat News, że dla związkowców kluczowa jest obecność premiera Mateusza Morawieckiego.

- Osoba premiera jest kluczowa z punktu widzenia gwarancji rządowych oraz gwarancji ustawowych - powiedział Broniarz. - Jeżeli dojdziemy do porozumienia, a powinniśmy to właśnie zrobić w interesie edukacji, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji obsługi szkół, to nie może być takiej sytuacji, że porozumienie nie będzie miało pierwiastka autentyczności i wiarygodności - dodał.

 

- Ważne jest to, i staramy się przekonać o tym rządzących, że sama deklaracja, nie mająca pokrycia w budżecie, będzie ogromnym kłopotem dla samorządów, a one są de facto tymi, które będą realizować ewentualne porozumienie. Nie chcemy przez to doprowadzić do sytuacji, gdzie część samorządów znajdzie się w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie będąc w stanie bez subwencji państwowej zrealizować porozumienia, a zakładam, że do takiego porozumienia powinno dojść - podkreślił Broniarz.

 

Szef ZNP dodał, że "bez właściwego wynagrodzenia nauczycieli i pracowników nie można mówić o naprawie polskiej szkoły, poprzez działania unowocześniające polską edukację, odbudowujące prestiż zawodu nauczyciela i wiarę w edukację na jak najwyższym poziomie".

 

Broniarz odpowiada Dudzie 

 

- W poniedziałek weźmiemy udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli rządu; będziemy domagali się autonomicznych negocjacji, na pewno nie siądziemy razem do stolika z ZNP - powiedział w sobotę przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

 

- W tym proteście bierze udział kilkaset tysięcy osób, które nie należą do związków zawodowych i które mówią, że teraz albo nigdy. Siła tego działania miała być realizowana także w oparciu o wsparcie "Solidarności". Kierownictwo się od tego odcina, szeregowi członkowie "Solidarności" współpracują, więc to jest raczej problem Piotra Dudy i "Solidarności". Ewentualnie problem rządzących, jak do tego technicznie się odniosą - powiedział Broniarz w Polsat News.

 

- My siadamy do rozmów z rządem, a "Solidarność" może siadać z nami, albo niech sobie znajdą inną formę, ale nie jest to najistotniejszy dla mnie problem - dodał szef ZNP. 

 

 

Postulaty związkowców

 

Procedury sporu zbiorowego w styczniu rozpoczęły ZNP i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" należący do Forum Związków Zawodowych, prowadzą referenda strajkowe. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk rozpocznie się 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

 

ZNP chce zwiększenia o 1000 zł tzw. kwoty bazowej służącej do wyliczania średniego wynagrodzenia nauczycieli. FZZ żąda zwiększenia o 1000 zł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

rob/luq/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!