Szczerski o nauczycielach: nie mają obowiązku życia w celibacie; ich też dotyczy 500 plus

Polska

- Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. W związku z powyższym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane np. dla rodzin 500 plus też dotyczą nauczycieli - powiedział radiowej "Trójce" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, za co spadła na niego fala krytyki. - To jest chamskie wobec tysięcy nauczycieli - skomentował w Polsat News m.in. szef ZNP Sławomir Broniarz.

Szczerski komentował radiu zapowiadany ogólnopolski strajk nauczycieli, którzy chcą wyjść na ulice po tym, jak ich grupa zawodowa nie znalazła się w tzw. piątce Kaczyńskiego, czyli złożonych niedawno obietnicach wyborczych PiS. Wśród propozycji partii rządzącej znalazło się m.in. 500 plus na pierwsze dziecko. 

 

Strajk najprawdopodobniej w kwietniu

 

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego przekazał, że brane są pod uwagę różne terminy, ale najwięcej zwolenników ma opcja strajku w kwietniu, kiedy odbędą się egzaminy: ósmoklasisty i gimnazjalny.

 

Szczerski w radiowej "Trójce" stwierdził, że "jakakolwiek forma protestu w trakcie kampanii wyborczej będzie natychmiast upolityczniona".

 

- Nawet jeśli związki zawodowe by chciały zrobić z tego protest wyłącznie społeczny, on będzie protestem politycznym. Uważam, że każdy świadomy uczestnik życia publicznego - a przecież pan Broniarz i ZNP nim jest - musi wiedzieć o tym, że to będzie protest natychmiast wykorzystany w kampanii wyborczej, protest polityczny i cała próba tego, żeby domagać się praw nauczycieli po prostu pójdzie z dymem - powiedział.

 

Jak dodał, "nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie". - W związku z powyższym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane np. dla rodzin polskich - 500 plus - to też dotyczy nauczycieli - powiedział szef gabinetu prezydenta.

 

Jego wypowiedź odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Twitterze:

 

 

 

 

Broniarz: czekamy na słowo "przepraszam"

 

- Ta wypowiedź była kontrowersyjna i konfrontacyjna. To chamskie wobec tysięcy nauczycieli i milionów polskich rodzin, które kochają dzieci, chcą mieć dzieci nie dla tego 500 plus, bo koszty utrzymania dziecka to setki tysięcy złotych - powiedział Polsat News Sławomir Broniarz.

 

- Co pan Szczerski ma do zaproponowania Agacie Dudzie, germanistce, nauczycielce, która kiedyś przecież wróci do szkoły. Co ma do zaproponowania nauczycielom, którzy nie mogą już liczyć na 500 plus. Mamy iść z kapeluszem pod pałac prezydencki? - zapytał, dodając, że nauczyciele oczekują przeprosin. 

 

 

 

 

ml/ polsatnews.pl, PAP, gazeta.pl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie