Władysław Teofil Bartoszewski wystartuje do PE z listy Koalicji Europejskiej

Polska
Władysław Teofil Bartoszewski wystartuje do PE z listy Koalicji Europejskiej
Polsat News

Syn prof. Władysława Bartoszewskiego, Władysław Teofil Bartoszewski wystartuje z listy Koalicji Europejskiej z rekomendacji PSL w wyborach do PE - poinformował prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz. Bartoszewski znajdzie się na warszawskiej liście do europarlamentu.

- Jesteśmy z tego bardzo dumni, że Władysław Teofil Bartoszewski przyjął nasze zaproszenie do startu w ramach Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Bardzo się z tego cieszymy, że będzie naszym wspólnym kandydatem w Koalicji Europejskiej w Warszawie, ale z rekomendacji PSL - oświadczył w piątek na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.

 

- To jest gwarancja jakości w UE, merytoryczności, sprawności, wysokiej osobistej pozycji pana Władysława, ale też ogromnego doświadczenia, zawodowego, społecznego, kulturalnego. To jest ta sztafeta pokoleń, z której jesteśmy bardzo dumni wspominając o przynależności śp. profesora Bartoszewskiego do PSL. To jest kolejny wspaniały rozdział, który pisze teraz już syn pana profesora w historii Polski, historii polskiego ruchu ludowego i w historii Europy - podkreślił lider PSL.

 

Deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej podpisali pod koniec lutego liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i partii Zieloni. Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

 

"To jedyna partia, jaką mogę reprezentować z czystym sumieniem"

 

Władysław Teofil Bartoszewski mówił, że jest zaszczycony tym, iż władze PSL pomyślały o nim jak o potencjalnym kandydacie do PE. - PSL jest jedyną partią, którą mogę z czystym sumieniem reprezentować, czy usiłować reprezentować - podkreślił.

 

W jego ocenie program PSL jest w tej chwili "programem merytorycznie najbardziej rozsądnym ze wszystkich programów partyjnych w Polsce".

 

Wiceprezes PSL i marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, że poinformował, że władze mazowieckiego PSL zarekomendowały Władysława Teofila Bartoszewskiego na kandydata KE z okręgu warszawskiego. - Wierzymy, że właśnie wiedza, doświadczenie, to wszystko czym może się pochwalić, dorobkiem życiowym pan doktor daje nadzieję, na po pierwsze dobry efekt, a później dobrą pracę w Parlamencie Europejskim - mówił Struzik.

 

Poinformował też, że 30 marca odbędzie się konwencja wyborcza PSL, która ostatecznie zatwierdzi wszystkich kandydatów. - Z Mazowsza to będą: w okręgu numer 4 właśnie pan Władysław Teofil Bartoszewski, a z okręgu numer 5, czyli poza metropolią, będzie pan Jarosław Kalinowski (obecny europoseł- red.) - powiedział Struzik.

 

Bartoszewski przekazał listy ojca

 

Deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej podpisali pod koniec lutego liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i partii Zieloni. Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

 

Piątkową konferencję, którą zorganizowano w Bibliotece Publicznej m.st Warszawy, poprzedziło przekazanie tej bibliotece przez Władysława Teofila Bartoszewskiego listów jego ojca pisanych z więzienia do żony.

 

Władysław Bartoszewski - żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, więzień Auschwitz, działacz Rady Pomocy Żydom "Żegota", po zakończeniu II wojny światowej został członkiem PSL, wówczas jedynej realnej opozycji wobec komunistów. Za działalność w tej partii Bartoszewski został w 1946 r. aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą - z krótką przerwą - odbywał do 1954 roku. Zrehabilitowany został w 1955 r. gdy sąd orzekł niesłuszność wyroku.

 

W PRL Bartoszewski w 1976 r. poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64, od 1978 r. współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 r. został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany; uwolniony w kwietniu 1982 r. W wolnej Polsce Władysław Bartoszewski był szefem MSZ, publicystą i działaczem społecznym. Był Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i orędownikiem polsko-niemieckiego dialogu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie