Upadłość "sądeckiej Doliny Krzemowej". Nikt nie chce Miasteczka Multimedialnego

Biznes
Upadłość "sądeckiej Doliny Krzemowej". Nikt nie chce Miasteczka Multimedialnego
Google street view

W czwartym przetargu na sprzedaż upadłego Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu nie wpłynęła żadna oferta. Miasteczko powstało przy wsparciu blisko 95 mln zł funduszy unijnych. Cena wywoławcza za obiekt wynosiła ok. 24 mln zł.

- W czwartym przetargu nowoczesny budynek biurowo-laboratoryjny wraz z wyposażeniem wystawiono z ceną obniżoną o 10 proc. w stosunku do poprzedniej. Mimo to, do północy w czwartek, kiedy minął termin składania propozycji, nie wpłynęła żadna oferta - poinformował Witold Kadłuczka, syndyk masy upadłościowej spółki Miasteczko Multimedialne.

 

Ogłoszona upadłość

 

Jak zaznaczył syndyk, w związku z niepowodzeniem postępowania, będzie wnioskował do sędziego komisarza o sprzedaż w kolejnej turze osobno budynku i osobno jego wyposażenia. Dzięki temu - tłumaczył syndyk - zainteresowani nabywcy będą mogli uniknąć ryzyka włączenia do postępowania upadłościowego i np. zwrotu 94,9 mln zł unijnej dotacji. Cena za sam budynek ma wynieść ok. 24 mln zł.

 

W pierwszym przetargu, zakończonym w listopadzie 2018 r. cena była zgodna z wartością rynkową obiektu, oszacowaną na prawie 57 mln zł. W następnym budynek wystawiono do tzw. sprzedaży wymuszonej za ponad 35,5 mln zł. W trzecim - z ceną stanowiącą połowę wartości oszacowania, czyli ok. 28 mln zł.

 

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł. Kredytujący inwestycję Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska) oraz udziałowiec spółki firma Edelmet mają roszczenia po ponad 10 mln zł.

 

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku 2017 roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik - spółka Miasteczko Multimedialne.

 

"Dolina Krzemowa"

 

Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł.

 

MMC Brainville w założeniu pomysłodawcy - Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University, miało stać się "sądecką doliną krzemową" - ponadregionalnym ośrodkiem badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

 

Park technologiczny dysponuje nowoczesnym budynkiem biurowo-laboratoryjnym, dedykowanym do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT o łącznej powierzchni blisko 16 tys. m. kw.

 

Miasteczko Multimedialne w sierpniu 2010 r. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość inwestycji wyniosła 111,7 mln zł.

 

W kolejnych latach zmieniali się udziałowcy spółki, a termin oddania obiektu, pierwotnie planowany na wrzesień 2012 r., był przesuwany, co groziło utratą unijnej dotacji. Spółka borykała się z problemami finansowymi - po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożył do sądu w 2015 r. wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Cerbud-Pietras.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie