Tatrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy do "krokusowego patrolu". "Będą pilnować kwiatów"

Polska

Na tatrzańskich polanach zaczynają kwitnąć krokusy. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego szukają wolontariuszy, którzy będą pilnować, by kwiatów nie zadeptali turyści. "Szukamy przede wszystkim osób na weekend" - informują władze TPN. Przyrodnicy w zamian zapewniają zakwaterowanie i legitymację, z którą w Tatry można pójść bezpłatnie do końca roku kalendarzowego.

W czasie kwitnienia krokusów największym zainteresowaniem turystów cieszy się Dolina Chochołowska, do której tylko w jeden weekend wchodzi kilkadziesiąt tysięcy osób. Na samej Polanie Chochołowskiej wczesną wiosną kwitnie nawet 14 milionów krokusów.

 

Najazd turystów na ukwiecone polany


W związku z ogromnym zainteresowaniem, władze TPN także i w tym roku szukają wolontariuszy do pilnowania, aby kwiatów nie zadeptali turyści. Przyrodnicy obserwują bowiem "negatywne zachowania turystów związane z poruszaniem się poza szlakami" - czytamy w ogłoszeniu TPN.

 

"Celem patrolu jest kanalizacja ruchu turystycznego w rejonie szlaków turystycznych, zapobieganie negatywnym zachowaniom (wydeptywanie, śmiecenie, używanie dronów) oraz edukacja na temat ochrony przyrody we współpracy ze służbami terenowymi TPN i Strażą Parku" - wyjaśniono.

 

Ochotnicy i pracownicy TPN będą pilnować krokusów 

 

Bardzo dobra znajomość przepisów i topografii

 

Przyrodnicy szukają przede wszystkim osób na weekend. Zapewniają jednak, że chętni mogą przyjechać na dłużej już wcześniej i pomóc w tygodniu przy patrolowaniu szlaków oraz sprzątaniu śmieci. 

 

"Dni i godziny pracy uzależnione od warunków pogodowych. Praca od wczesnych godzin rannych do popołudniowych. W przypadku opadów śniegu zadanie może zostać odwołane lub skrócone" - poinformowano.

 

Od kandydatów na to zadanie wymaga się bardzo dobrej znajomości przepisów obowiązujących na terenie parku, dobrej kondycji fizycznej oraz podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych. Ponadto, przydatne będą komunikatywność i odporność na stres.

 

Władze parku zastrzegają, że niezbędne jest dobre obuwie i odzież górska, czyli buty powyżej kostki z twardą podeszwą, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła czapka i rękawiczki.

 

Można zapisać się na dłużej

 

Władze parku zapewniają bezpłatne zakwaterowanie w warunkach turystycznych w ośrodku "Storczyk" w Kościelisku-Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej. Nocleg przysługuje od czwartku do poniedziałku, a sobota i niedziela to obowiązkowe dni pracy.


Można zapisać się na dłużej - podkreślają przyrodnicy. W takim wypadku w zgłoszeniu należy podać planowany dzień przyjazdu i wyjazdu. 

Legitymacja Wolontariusza uprawnia do bezpłatnego wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego do końca roku kalendarzowego, darmowego przejazdu busem na trasie Zakopane-Kiry oraz 25 proc. zniżki na publikacje wydawnictwa TPN.

 

Aby zostać wolontariuszem, należy przysłać do TPN zgłoszenie drogą mailową lub skontaktować się telefonicznie.

 

zdr/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie