Niektórzy chcieli rozpalać grille. Rekordowe tłumy przyszły oglądać krokusy

Polska
Niektórzy chcieli rozpalać grille. Rekordowe tłumy przyszły oglądać krokusy
PAP/Grzegorz Momot

Nawet 60 tys. osób mogło wejść do Doliny Chochołowskiej w miniony weekend, aby oglądać kwitnące krokusy - wynika z szacunków Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie, odpowiedzialnej za ruch na tym szlaku. To o 20 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Niestety, mimo apeli TPN, nie obyło się bez incydentów.

Według służb Tatrzańskiego Parku Narodowego, w sobotę i niedzielę już po godz. 8.00 rano parkingi przed wejściem do doliny były zapełnione. Turyści musieli odczekać w kolejce ok. 1,5 godz., aby kupić bilet wstępu do TPN, chociaż pracowało więcej kasjerów niż zwykle.

 

Służby były przygotowane na większy niż zazwyczaj ruch. Na Polanie Chochołowskiej pojawiły się tablice informujące o ochronie krokusów, a ścieżkę odgrodzono taśmami. Oprócz strażników na szlaku pojawili się wolontariusze, którzy pilnowali porządku. Mimo tego, jak poinformował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, nie wszyscy chcieli się dostosować do przepisów i poleceń.

 

"Agresywne reakcje"

 

- Przeprowadziliśmy sporo interwencji, które głównie kończyły się na pouczeniach i rozmowach edukacyjnych. Turyści rozkładali koce na polanie, wchodzili w teren, gdzie kwitną krokusy. Były też skrajne zachowania, gdzie turyści chcieli rozpalać grille wśród krokusów - mówił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski. 

 

- Niektórzy reagowali agresywnie na nakazy opuszczenia Doliny Chochołowskiej - dodał.

 

Zdarzało się nawet, że zdesperowani turyści, którzy nie mogli znaleźć miejsc parkingowych, wjeżdżali prosto na pola kwitnących krokusów, na prywatnych gruntach, przed wejściem na teren parku narodowego.

 

Przyrodnicy odnotowali, że sporo osób wybrało się do Doliny Chochołowskiej z psami - mogło być nawet 3 tys. czworonogów. Chochołowska to jedyny fragment TPN, na który można wprowadzać psy.

 

W innych rejonach Tatr w weekend było zdecydowania mniej turystów.

 

PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie