Komornik zajął nieruchomości Ursusa. Powodem ponad 10 mln zł długu

Biznes
Komornik zajął nieruchomości Ursusa. Powodem ponad 10 mln zł długu
ursus.com.pl

Spółka poinformowała, że do jej siedziby przy ul. Frezerów w Lublinie wszedł komornik sądowy, który ma wyegzekwować przeszło 10 mln zł należności. Kwotę tę producent jest winny bankowi PKO BP. Przed miesiącem poinformowano z kolei, że Ursus wygrał warty 3 mld zł przetarg na dostarczenie 1000 autobusów elektrycznych.

Komornik przy Sadzie Rejonowym Lublin-Wschód dokonał w czwartek zajęcia nieruchomości spółki obciążonych zastawami rejestrowymi - zbioru rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia i zapasów magazynowych. Spółka poinformowała jednak, że są to materiały niezbędne do produkcji.

 

Zajęcie mimo przyspieszonego układu

 

"Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski rozpoczęła egzekucję z zabezpieczeń rzeczowych, pomimo otwarcia w dniu 7 listopada 2018r. przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursus oraz pomimo prowadzonych przez emitenta z bankiem rozmów i negocjacji odnośnie spłaty zobowiązań" - głosi komunikat spółki.

 

W takiej sytuacji spółce powinna z mocy prawa przysługiwać pewna ochrona przed wierzycielami.

 

Komornik zmierza do wyegzekwowania należności głównej w kwocie 10 mln 31 tys.  697,77 zł, odsetek wynoszących 618 tys 94,29 zł (do dnia 5 marca 2019r.), a także kosztów postępowania.

 

Ursus wyjaśnił, że zmierza do zawieszenia egzekucji. Z kolei bank poinformował o "wielomiesięcznym nieobsługiwaniu zadłużenia".

 

"Opóźnienia w dostawie"

 

Na początku 2018 roku konsorcjum Ursus Bus wygrało przetarg na dostarczenie pięciu ekologicznych autobusów elektrycznych dla Katowic. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej odstąpiło jednak od umowy. "Puls Biznesu" informował, że powodem takiej decyzji są "opóźnienia w dostawie".

 

Z kolei w połowie lutego Ursus poinformował, że konsorcjum z jego udziałem wygrało konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie i wytworzenie tysiąca autobusów elektrycznych. Zlecenie warte jest 3 mld zł.

 

Z konkursu wycofały się spółki: Autosan, Solaris, Volvo i Politechnika Śląska. 

 

10, 12 i 18 metrów

 

Zamówienie składa się z dwóch etapów. Pierwszy - badawczo-rozwojowy - będzie polegał na opracowaniu trzech rodzajów pojazdów - o długości 10, 12 i 18 m. Drugi etap - wdrożeniowy - będzie polegać na dostarczeniu autobusów. 

 

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. Od niedawna zajmuje się autobusami. Jest notowany na GPW od 2008 r.

zdr/hlk/ polsatnews.pl, PAP Biznes, pb.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie