Jakubiak i Winnicki dołączyli Liroya-Marca. Wolność i Skuteczni zmienia nazwę na Konfederacja

Polska

Do Koła Poselskiego Wolność i Skuteczni dołączyli posłowie Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej) i Robert Winnicki (Ruch Narodowy) - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Piotr Liroy-Marzec (Skuteczni) powiedział, że koło zmienia nazwę na Konfederacja, a jego nowym rotacyjnym prezesem zostaje Jacek Wilk (KORWiN).

O zmianach na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie liderzy KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - taką nazwę nosi komitet wyborczy Koalicji Propolskiej do Parlamentu Europejskiego.

 

Poseł Jakub Kulesza (KORWiN) przypomniał, że kilka miesięcy temu założyciele trzyosobowego wówczas koła Wolność i Skuteczni zapowiadali, że "to dopiero początek konsolidacji wszystkich środowisk patriotycznych, niepodległościowych, narodowych i wolnościowych".

 

Poseł Piotr Liroy-Marzec, który dotychczas był przewodniczącym koła Wolność i Skuteczni, zwrócił uwagę, że Konfederacja wciąż poszerza swoje struktury przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i ma "formułę otwartą".

 

"Znajdzie się miejsce dla wszystkich"

 

- Więc zapraszamy wszystkie środowiska centrowe, centroprawicowe, które do tej pory jeszcze nie zdecydowały się na rozmowy z nami. Zapraszamy was bardzo serdecznie do rozmów - oświadczył. Zapewnił, że "znajdzie się miejsce dla wszystkich". - Poszerzenie koła jest dowodem, że łączymy się, a nie dzielimy - dodał.

 

Jacek Wilk, już jako przewodniczący nowego koła, poinformował, że liderzy Konfederacji "wiedzą i mają sygnały" o chęci dołączenia do nich kolejnych posłów. Apelując do potencjalnych wyborców podkreślił, że "nie są zdani na PO-PiS".

 

"Nie musicie ciągle wybierać mniejszego zła"

 

- Nie musicie ciągle wybierać mniejszego zła, rośnie Konfederacja, która ma program - i wolnościowy gospodarczo, i nastawiony na silne akcentowanie polskiej niepodległości i suwerenności - zaznaczył.

 

Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki podkreślił, że zmiana nazwy klubu i jego poszerzenie, to tylko kolejny krok w działaniach Konfederacji, która "ma ambicje, żeby to koło poselskie prowadzić w kierunku klubu, jeszcze w tej, kończącej się kadencji Sejmu". Polityk zaapelował też o dołączenie do niego przez "wszelkich patriotycznych, niepodległościowych, narodowych, wolnościowych posłów, którzy są i męczą się w PiS, albo w Kukiz'15".

 

- Zapraszamy. Zapraszamy do rozmowy, zapraszamy do tego, żebyście z nami również rozmawiali o tym, jak zbudować lepszą Polskę, Polskę, która nie jest rozdarta między wojnę dwóch plemion (PO i PiS) - mówił Winnicki.

 

"Wolna gospodarka, wolny obywatel i ojczyzna"

 

Założyciel i lider Federacji dla Rzeczypospolitej, poseł Marek Jakubiak podkreślił, że wspólnym mianownikiem konfederatów są trzy wartości: "wolna gospodarka, wolny obywatel i ojczyzna". Apelował, aby każdy myślący o polityce "rozpoczynał to myślenie od słowa Konfederacja".

 

"Od nowej nazwy, która pojawia się w życiu politycznym po to, żebyście mieli wybór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską. Myślę, że to, że potrafimy się łączyć, mimo że do tej pory nikt nie dawał nam żadnych szans, to jednak idąc pod górę, i z tym wiatrem w twarz, staramy się łączyć dla Rzeczypospolitej i dla dobra naszych spraw" - powiedział Jakubiak. - Zapraszamy do Konfederacji nowych kolegów z parlamentu - ojczyzna, gospodarka i wolny obywatel! - dodał.

 

Odpowiadając na pytanie o kształt list kandydatów Konfederacji do PE, Winnicki stwierdził, że "są już praktycznie w 80-90 proc. gotowe". - Kosmetyka zaledwie (będzie jeszcze), jeśli chodzi o te listy; w najbliższych dniach, tygodniach, państwo się dowiecie - dodał.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie