Senat za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski

Polska
Senat za ustanowieniem 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski
Polsat News

Senat poparł w czwartek ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Senat odrzucił z kolei projekt ustanowienia 2 maja, który jest obchodzony jako Dzień Flagi, Dniem Symboli Rzeczypospolitej Polskiej to jest Orła Białego, Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

Za ustawą głosowało 64 senatorów, przeciw było 7, od głosu wstrzymało się 13 senatorów.

 

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy.

 

Dzień Flagi nie będzie Dniem Symboli

 

Za senackim projektem noweli ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, opowiedziało się 20 senatorów, 60 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. To głosowanie zakończyło postępowanie parlamentarne w sprawie tej nowelizacji.

 

W uzasadnieniu do projektu napisano, że z okazji 2 maja, który jest ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, "organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, a w szczególności wystawy, koncerty i manifestacje patriotyczne. Warto zauważyć, że pozostałe symbole państwowe (godło oraz hymn) nie zostały w sposób analogiczny uhonorowane".

 

"W związku z tym nie znajduje się uzasadnienia, aby wyróżniać tylko jeden z symboli państwowych skoro godło, barwy oraz hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają takiej samej ochronie prawnej a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego Polaka oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji" - wskazano w uzasadnieniu.

 

Senatorowie wnioskodawcy ocenili, że "rozszerzenie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej o pozostałe symbole państwowe zwiększy dotychczasowe możliwości oraz stworzy nowe formy obchodów tego święta, wyrażania uczuć patriotycznych i budowania wspólnej świadomości narodowej". Dodano, że 2 maja obchodzi się także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którzy podkreślają swą tożsamość przez używanie wszystkich symboli RP. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie