Zważyli 32 auta dostawcze. Tylko jeden nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej

Moto
Zważyli 32 auta dostawcze. Tylko jeden nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej
WITD Bydgoszcz

Zaledwie kilku godzin potrzebowali inspektorzy transportu drogowego z Bydgoszczy, by wyeliminować z ruchu 31 samochodów dostawczych. Tylko w jednym bowiem przypadku nie mieli zastrzeżeń do wagi auta. Pozostałe pojazdy były przeciążone. Niechlubny rekordzista ważył 6,8 t i był za ciężki o 3,3 t.

Kontrolę 32 samochodów dostawczych przeprowadzili we wtorek inspektorzy kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Weryfikowali rzeczywistą masę całkowitą pojazdów za pomocą nowoczesnych systemów preselekcji wagowych, zamontowanych w ciągu dróg wjazdowych do miasta.

 

Omijają przepisy, by zaoszczędzić


Przedsiębiorcy, którzy przewożą zbyt dużą ilość ładunków, omijają przepisy transportowe. Świadcząc transport drogowy samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, trzeba bowiem spełnić znacznie więcej wymagań, co oznacza wyższe koszty prowadzenia działalności.


ITD postanowiła nie tylko zadbać o przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji, ale również wyeliminować z ruchu przeciążone pojazdy, które stanowią dla innych poważne zagrożenie na drodze. W przypadku konieczności gwałtownego hamowania, pojazd nie zachowa się bowiem we właściwy sposób, droga hamowania będzie wydłużona.


Nadmiar ładunku nie pozostaje też bez wpływu na stan techniczny auta. W przeładowanym pojeździe następuje szybsze zużycie np. układu hamulcowego, jezdnego i zawieszenia.

 

 

 

Musieli przeładować towar

 

Kierowcy, którzy prowadzili przeładowane auta, zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto inspektorzy ITD wstrzymali przewozy do czasu rozładowania nadwyżki przewożonego ładunku. W niektórych przypadkach nadmiar ładunku wymagał podstawienia dwóch, a nawet trzech pojazdów, na które przeładowywano towar.

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie