W Warszawie powstanie klinika "Budzik" dla dorosłych. Fundusz Sprawiedliwości przekazał 40 mln zł

Polska

To fantastyczna wiadomość; będziemy mogli się mocno skupić na szybkiej budowie i jak najszybszym przyjmowaniu pacjentów - powiedziała w środę Ewa Błaszczyk, szefowa Fundacji "Akogo?" na uroczystości przekazania 40 mln z Funduszu Sprawiedliwości na budowę Kliniki "Budzik" dla dorosłych.

W środę w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyła się uroczystość podpisania umowy między Funduszem Sprawiedliwości a Fundacją "Akogo?" na sfinansowanie budowy Kliniki "Budzik" dla dorosłych na terenie warszawskiego Szpitala Bródnowskiego. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

"Na mądry, dobry cel"

 

- Spotykamy się dzisiaj, by przypieczętować niezwykle ważną decyzję, jaką jest przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości kwoty 40 mln zł na tak bardzo wyczekiwaną przez wielu klinikę "Budzik" dla dorosłych - oświadczył.

 

Zbigniew Ziobro podkreślił, że Fundusz Sprawiedliwości powołany jest m.in. po to, aby nieść pomoc osobom cierpiącym, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej ze względu na splot losowych zdarzeń i wypadków. - Fundusz Sprawiedliwości jest powołany też, by nieść im pomoc, pomóc wrócić do normalnego życia, ale też pomóc rodzinom. Teraz te rodziny mają wsparcie dzięki wielkiej pasji i sercu, które wkłada w tę fundację Ewa Błaszczyk - zaznaczył Ziobro.

 

Minister wyraził też nadzieję, że pieniądze z funduszu sprawiedliwości zasądzane od przestępców zostaną przekazane "na mądry, dobry cel". - Chciałbym zapewnić, że jest to decyzja ze wszech miar słuszna, jeżeli osoby, które popełniły czyn, za który mogą odpokutować, jeżeli przeznaczają pośrednio za sprawą naszych decyzji pieniądze, aby ratować życie i zdrowie osób, które często straciły zdrowie i życie" - dodał Ziobro.

 

"Niekwestionowane poparcie"

 

Pierwsza dama podkreśliła, że nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna i potrzebna jest ta inwestycja. - Zwłaszcza zważywszy na liczbę osób w śpiączce, oczekujących na pomoc - wskazała. Podkreśliła też, że dotacje z Funduszu Sprawiedliwości pozwolą zarówno na budowę kliniki, jak i jej wyposażenie.

 

Zdaniem Kornhauser-Dudy dzięki nowej klinice Fundacja "Akogo?" będzie mogła rozszerzyć świadczenie swoich usług na rzecz potrzebujących. Jak zauważyła, fundacja Ewy Błaszczyk robi to z dużym powodzeniem od 2013 roku, kiedy uruchomiono Klinikę "Budzik" dla dzieci w Międzylesiu. Przypomniała również, że od 2016 roku działa Klinika "Budzik" dla dorosłych w szpitalu w Olsztynie.

 

- Bardzo się cieszę, że mogłam objąć honorowym patronatem to niezwykłe przedsięwzięcie, zwłaszcza, że mogłam niejednokrotnie przekonać się o skuteczności działań prowadzonych przez fundację. Są to działania różnego rodzaju, to nie jest tylko rehabilitacja, ale to jest także wspieranie medycyny, wspieranie nauki - powiedziała małżonka prezydenta.

 

Swoim patronatem chciała dać wyraz, jak mówiła, "niekwestionowanemu poparciu" dla idei, jaka przyświeca Fundacji "Akogo?". Podkreśliła, że o sensie i potrzebie działań fundacji przekonane były także jej poprzedniczki - prezydentowe Maria Kaczyńska i Anna Komorowska, które wspierały m.in. budowę kliniki w Międzylesiu. - Ja się bardzo cieszę, że również ja mogę kontynuować tę dobrą tradycję - zaznaczyła.

 

Podpisanie umowy pierwsza dama oceniła jako "zwieńczenie wysiłków" Fundacji "Akogo?". Złożyła przy tym gratulacje prezes fundacji i pracownikom. - To bardzo ważne, a także imponujące, że udało się państwu zebrać wokół tej szczytnej idei tak wielu ludzi dobrej woli, dobrego serca - powiedziała, zwracając się do przedstawicieli fundacji.

 

Kornhauser-Duda wyraziła oczekiwanie, że nowa klinika wesprze pacjentów tak, by mogli wrócić do zdrowia i do sprawności, a tym samym dołączyć do 54 już wybudzonych dzieci i 12 dorosłych. Jeden z wybudzonych Krzysztof Fogel wziął udział w uroczystości.

- Trzymam mocno kciuki za tę inicjatywę i życzę powodzenia - zakończyła pierwsza dama.

 

"To fantastyczna wiadomość"

 

Ziobro poinformował, że z Funduszu Sprawiedliwości na sfinansowanie kliniki "Budzik" dla dorosłych zostanie przekazanych 40 mln zł.

- To jest fantastyczna wiadomość, bo naprawdę będziemy się mogli mocno skupić na szybkiej budowie i przyjmowaniu jak najszybszym pacjentów - oceniła szefowa Fundacji "Akogo?", aktorka Ewa Błaszczyk. Podziękowała pierwszej damie za honorowy patronat nad przedsięwzięciem i ministrowi sprawiedliwości za to, "że możemy się spotkać powtórnie i podpisać umowę".

 

Błaszczyk podkreśliła, że "jest taka ogromna potrzeba, ponieważ w tej chwili 600 osób czeka np. w Olsztynie (od 2016 roku działa tam Klinika "Budzik" dla dorosłych). Złożyli swoje podania, żeby się tam dostać. Jest osiem miejsc". Dodała, że "za chwilę będziemy wspólnie działać, aby na Dzień Pacjenta w Śpiączce 18 kwietnia powiększyć ilość miejsc w Olsztynie do 15", bo - jak podkreśliła - tak mówi program wybudzania ludzi ze śpiączki w fazie B. - To jest istotne w międzynarodowych komunikatach - dodała.

 

"Przed nami bardzo poważne badania światowe"

 

Szefowa fundacji powiedziała, że działania prowadzone są dwutorowo: będzie to Klinika "Budzik" dla dorosłych przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie oraz działalność naukowo-badawcza. - Przed nami bardzo poważne badania światowe, które będą pierwsze na świecie, jeśli chodzi o śpiączkę i komórkę neuralną pozyskiwaną z poronień naturalnych. To takie dwa filary - podkreśliła.

 

Podziękowała "wszystkim ludziom, którzy wykazują tak nieprawdopodobną empatię i dobrą energię, którą bardzo czuję". "Odbieramy to w fundacji i to nam daje niesłychanie dużo siły - pani prezydent dotknęła tego tematu. To jest naprawdę ogromna, ogromna siła. Staramy się przerobić te straszne rzeczy na coś pozytywnego, na coś co rozświetla wszystkich dookoła".

 

Klinika "Budzik" dla dorosłych powstanie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Fundacja "Akogo?" otrzyma na ten cel z Funduszu Sprawiedliwości ponad 37 mln zł. Wzorcem Kliniki "Budzik" dla dorosłych jest uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" Klinika "Budzik" dla dzieci. Pomoc w niej znajdą dorośli, którzy zapadli w śpiączkę.

pgo/ PAP, fot: PAP/Tomasz Gzell
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie