W Paryżu liczna manifestacja zwołana przez związki zawodowe

Świat
W Paryżu liczna manifestacja zwołana przez związki zawodowe
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Według różnych źródeł od 12 tys. do 50 tys. osób wzięło udział we wtorek w Paryżu w manifestacji zwołanej przez CGT i FO, dwie z pięciu największych central związkowych we Francji. Domagano się m.in. podniesienia płac i rewaloryzacji emerytur.

Według CGT we wtorek we francuskiej stolicy demonstrowało 50 tys. osób. W podobnym proteście 5 lutego wzięło udział 30 tys. osób, przy czym bez udziału FO.

 

Francuskie media podają, że na ulice Paryża wyszło 17,5 tys. osób. Manifestacja, która rozpoczęła się ok. godz. 14. na bulwarze Saint-Michel, w spokoju rozproszyła się ok. 16.30 w rejonie Pól Marsowych.

 

Z kolei paryska prefektura mówi o 12 tys. demonstrantów; według tych samych źródeł w lutym było ich 18 tys.

 

- Nie, nie, nie dla represji, tak, tak, tak dla manifestacji - krzyczeli uczestnicy pochodu.

 

We wtorek protesty odbywały się także na francuskiej prowincji, ale tutaj są większe rozbieżności, jeśli chodzi o liczbę uczestników. Według policji w Marsylii demonstrowało 5 tys. osób, a według CGT aż 58 tys., w Bordeaux odpowiednio 4,2 tys. i 15 tys. osób, a w Hawrze 3 tys. i 10 tys.

 

W Montpellier, podobnie jak w innych francuskich miastach, uczestnicy protestu nieśli olbrzymi transparent z napisem: "Płace, miejsca pracy, ochrona socjalna, służba publiczna. Zmiana to działanie".

 

Według francuskiego MSW 5 lutego w demonstracjach w całym kraju wzięło udział 137 300 osób, a według CGT - blisko 300 tysięcy. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie