Trzej fanatycy faszyzmu zatrzymani w Kielcach usłyszeli zarzuty. Mieli tasaki, siekiery i miecze

Polska

Zarzuty publicznego propagowania faszyzmu postawiła trzem mężczyznom Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Mieszkańcom Śląska i Wielkopolski grozi kara do dwóch lat więzienia.

Jak poinformował w poniedziałek mł.asp. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji, w minionym tygodniu doszło do zatrzymania trzech osób podejrzewanych o propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści. Działania zostały przeprowadzone w kilkunastu miejscach, na terenie czterech województw.

 

- Zatrzymań dokonali funkcjonariusze komend wojewódzkich z Kielc i Poznania wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Praca funkcjonariuszy doprowadziła do ujęcia 24-letniego sosnowiczanina, 23-letniego mieszkańca Częstochowy oraz 22-latka z Poznania - podał mł.asp. Rzeczkowski.

 

Fanatycy faszyzmu

 

Policja zabezpieczyła materiały multimedialne, książki, prasę, a także odzież i naszywki, na których znajdowały się zakazane treści i symbole.

"Funkcjonariusze znaleźli również szereg niebezpiecznych narzędzi m. in. noże, tasaki, siekiery, czy miecze" dodał policjant.

 

Zatrzymani mężczyźni (Mikołaj P., Grzegorz S., i Jan J.) w piątek usłyszeli zarzuty publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa.

 

- Przesłuchani w charakterze podejrzanych przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowych. Zarzucane wszystkim podejrzanym czyny są zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz.

 

Zatrzymania są kontynuacją wspólnych działań policji i ABW, które rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku.

 

- Wówczas trzem mężczyznom - Wiktorowi H., Kamilowi W. i Karolowi Ł. - przedstawiono zarzuty posiadania materiałów o treści faszystowskiej i nawołujących do nienawiści na tle m.in. różnic narodowościowych i wyznaniowych. Prokurator zastosował wówczas wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze - dodał Prokopowicz

 

KGP informuje, że zatrzymania były kontynuacją wspólnych działań Policji i ABW, które rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku.

 

- Trzej fanatycy zakazanej tematyki usłyszeli już zarzuty propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści za co może im grozić nawet 2 letnie pozbawienie wolności - informuje Komenda Główna Policji.

 

WIDEO: Kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzuty

 

las/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie