Miał na sobie strój przypominający mundur Hitlerjugend. 18-latek oskarżony o propagowanie faszyzmu

Polska
Miał na sobie strój przypominający mundur Hitlerjugend. 18-latek oskarżony o propagowanie faszyzmu
Polsat News, Zdj. ilustracyjne

18-letni Robert B. został oskarżony o propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Toruniu. Mężczyzna m.in. posiadał i rozpowszechniał filmy propagujące ustrój totalitarny.

"Mężczyzna został oskarżony o propagowanie ustroju faszystowskiego i nawoływanie do nienawiści. W toku śledztwa ustalono, że 19 lipca Robert B. spacerował po terenie osiedla Rubinkowo w Toruniu ubrany w mundur przypominający mundury noszone przez niemiecką organizację młodzieżową NSDAP Hitlerjugend, z opaską na ręce z umieszczonym na niej symbolem przypominającym swastykę" - poinformowała w komunikacie PK.

 

Około 400 plików

 

Dodatkowo podczas przeszukania mieszkania mężczyzny okazało się, że w pamięci jego komputera znajduje się ok. 400 plików graficznych i wideo propagujących faszystowski ustrój państwa oraz nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, tj. do narodu żydowskiego.

 

"Ustalono ponadto, że Robert B. publicznie propagował faszystowski ustrój państwa oraz nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych poprzez zamieszczenie w internecie plików graficznych i wideo o takiej tematyce" - czytamy w komunikacie PK.

 

12 miesięcy nieodpłatnej pracy na cele społeczne

 

Robert B. przyznał się do zarzucanych mu czynów. Odmówił składania wyjaśnień i chce dobrowolnie poddać się karze.

 

"Prokurator wniósł o uznanie oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzenie mu kary 12 miesięcy ograniczenia wolności polegającej na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym" - poinformowała PK.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie