Prezydent: chcemy, żeby bank Pekao był ambasadorem Polski za granicą

Biznes

- Chcemy, żeby bank Pekao jak najlepiej się rozwijał, był ambasadorem Polski za granicą - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek podczas uroczystej gali związanej z obchodami 90-tej rocznicy powstania banku Pekao. Prezydent zaznaczył, że Pekao jest jedną z najważniejszych instytucji finansowych w naszym kraju.

- Instytucja, która w jakimś sensie była i dzisiaj znowu jest symbolem polskiego sektora bankowego i bezpieczeństwa w polskim sektorze bankowym, i polskim sektorze finansowym - powiedział Duda.

 

Prezydent przedstawił historię banku, który został utworzony w 1929 r., jako bank dla Polonii. Zwrócił uwagę, że w wolnej Polsce po 1989 r. bank Pekao, jako pierwszy w Polsce wydał kartę kredytową oraz jako pierwszy otworzył dom maklerski, a potem brał udział w wielkiej fuzji bankowej i utworzeniu grupy kapitałowej.

 

Wspomniał też o sprzedaży ponad połowy akcji banku włoskiej grupie Unicredit. Prezydent zaznaczył, że nie wie, czy dziś można mówić, iż szkoda, że ówczesne władze się na to zdecydowały, bo „być może z punktu widzenia doświadczeń, które zdobyli ludzie polskiego sektora bankowego (…), może była to decyzja dobra, że można było również w zagranicznym podmiocie funkcjonującym na całym świecie zdobywać doświadczenie”.

 

- Dzisiaj bank Polska Kasa Opieki SA znowu jest w polskich rękach, dzisiaj to polskie podmioty gospodarcze, polskie władze, skarb państwa decydują o tym, jak będzie ten bank funkcjonował - zaznaczył.

 

- Śmiało jako prezydent Rzeczpospolitej mogę powiedzieć, że ta wola jest jedna; chcemy, żeby bank się jak najlepiej rozwijał; chcemy, żeby bank wspierał polskich przedsiębiorców; chcemy, żeby bank wspierał także zagranicznych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy chcą inwestować w Polsce albo tych, którzy chcą współinwestować z polskimi podmiotami. Chcemy, aby w jak najlepszy sposób opiekował się pieniędzmi naszymi, polskich obywateli - mówił.

 

Dodał, że pragniemy także, aby bank był jak największą firmą, o zasięgu światowym, "która tym samym będzie nas reprezentowała i jak przed 90-ma laty będzie ambasadorem Rzeczpospolitej w różnych miejscach na świecie, a polski obywatel będzie mógł iść do swojego banku w najdalszych zakątkach świata".

 

"Chcemy móc wspierać tę ekspansję zagraniczną"

 

Prezes Pekao Michał Krupiński zwrócił uwagę, że także dzisiaj, jak 90 lat temu, trzeba marzyć o wielkich polskich projektach, bowiem o tym marzą także klienci banku, myślą o ekspansji zagranicznej.

 

- My, jako bank chcemy móc wspierać tę ekspansję zagraniczną, pokazywać atrakcyjność polskiej gospodarki dla inwestorów w Polsce, a także wspierać eksporterów - zadeklarował. Przypomniał, że bank w zeszłym roku otworzył ponownie oddział w Londynie.

 

- Historia naszego banku nakłada na nas pewne zobowiązania i rozumiejąc tę odpowiedzialność wynikającą ze wspólnych korzeni (…) w banku Pekao SA nie możemy powiedzieć: nie da się - podkreślił. - Musimy przekraczać kolejne bariery i granice - podsumował.

 

Podczas gali odczytano list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Marszałek zauważył, że po odzyskaniu niepodległości przez Polskę jednym z wielu podejmowanych projektów gospodarczych było utworzenie w 1929 roku banku Polska Kasa Opieki. Zaznaczył, że była to instytucja finansowa wpierająca polską gospodarkę, ale przede wszystkim świadcząca usługi dla milionów Polaków mieszkających poza granicami kraju.

 

"Pobudza potencjał polskiej gospodarki"

 

Natomiast premier Mateusz Morawiecki w odczytanym podczas gali liście napisał, że są marki, które w historii polskiej bankowości, przedsiębiorczości i rozwoju, a także w sercach Polaków zajmują szczególne miejsce.

 

- Taką instytucją, symbolem jest właśnie bank Pekao SA - ocenił.

 

Premier zauważył, że po odzyskaniu niepodległości Polacy podjęli się budowy nowoczesnego i silnego państwa, wytyczali sobie ambitne cele i realizowali śmiałe projekty i mieli w tym wsparcie utworzonego w 1929 roku banku Polska Kasa Opieki. Dzięki niemu, zwrócił uwagę premier, nasi rodacy za granicą uzyskali nowe możliwości lokowani oszczędności i wspierania gospodarki odrodzonej ojczyzny.

 

- Bank od początku swej działalności generował tak potrzebny odradzającej się ojczyźnie impuls rozwojowy - podkreślił. Według niego możemy być dumni, że to ogromne dziedzictwo polskich patriotów trwa i tak dynamicznie się rozwija.

 

- Dzisiejszy bank Pekao SA, jak przed 90-laty, współtworzy i pobudza potencjał polskiej gospodarki (…) cieszy się zaufaniem Polaków - podkreślił.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie