Rosną ceny materiałów budowlanych. "Podwyżki w cenach mieszkań zobaczymy w przyszłym roku"

Biznes
Rosną ceny materiałów budowlanych. "Podwyżki w cenach mieszkań zobaczymy w przyszłym roku"
Pixabay.com/2211438/Zdj. ilustracyjne

W lutym, rok do roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. - Obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski.

Nowe cenniki, które dostaliśmy od producentów cementu na 2019 rok, są wyższe, w porównaniu z poprzednim rokiem, o ok. 13 procent - powiedział prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając. Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent".

 

W lutym, rok do roku, po raz kolejny wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. Według Grupy PSB, która monitoruje ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., a materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc.

 

Ceny w okresie styczeń-luty 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., także wzrosły we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy zdrożały o 19,8 proc., płyty OSB - o 9,7 proc., cement i wapno - o 8,9 proc., a otoczenie domu o 6,3 proc.

 

Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań.


Kilka przyczyn rosnących cen mieszkań

 

Zdaniem Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".

 

- Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl. - Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały - powiedział ekspert.

 

Deweloperzy być może będą zmuszeni zejść z części marży, by zbyt wysoka cena nie "zdusiła" zainteresowania nabywców.

 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie