Drożeją mieszkania deweloperskie. Ekspert: w ostatnich kilku latach wzrost cen jest najwyższy

Biznes
Drożeją mieszkania deweloperskie. Ekspert: w ostatnich kilku latach wzrost cen jest najwyższy
pixabay.com/zdj.ilustracyjne

Drożeją mieszkania deweloperskie na głównych krajowych rynkach nieruchomości - wynika z przekazanej PAP analizy, przygotowanej przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl Jarosława Jędrzyńskiego. Średnia kwietniowa zmiana cen rok do roku, ważona wolumenem, wyniosła około plus 7,5 proc.

Zdaniem eksperta obecny wzrost jest najwyższy w ostatnich kilku latach. - Od początku boomu na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o około 17 proc., z czego wynika, że gros zwyżki przypadł właśnie na okres minionych 12 miesięcy - zauważył Jędrzyński.

 

- Po okresie względnej stabilizacji z lat 2014-2016 zauważamy stosunkowo silne przyspieszenie wzrostu stawek za m kw. lokali, spowodowane rosnącą presją kosztów deweloperów - wzrost cen gruntów, materiałów, robocizny - dodał ekspert. - Podobna tendencja powinna obowiązywać także do końca br., choć trudno przewidzieć parametr pułapu cen, powyżej którego popyt ulegnie znaczącemu cofnięciu - dodał Jędrzyński.

 

Oferta mniejsza niż przed rokiem

 

Jak zauważył ekspert, "podaż mieszkań w ofercie deweloperskiej utrzymuje się na względnie stałym poziomie z lekką tendencją malejącą".

 

- Obecnie na omawianych rynkach oferta liczy sobie niespełna 47 tys. lokali i jest mniejsza niż przed rokiem o około 6 proc. - podał Jędrzyński.

 

Portal RynekPierwotny.pl analizował ceny na rynkach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku oraz Poznaniu.

 

Dane GUS

 

Według danych GUS w trzech pierwszych miesiącach tego roku oddano do użytkowania 44 tys. 908 mieszkań, czyli o 10,6 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Deweloperzy oddali do użytkowania 24 tys. 898 mieszkań, czyli o 12,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowali wzrost o 13,4 proc.).

 

W okresie trzech miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 66 tys. 766 mieszkań, tj. o 10,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost o 42,8 proc.).

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze