Zmarł Grzegorz Ilka - działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL

Polska
Zmarł Grzegorz Ilka - działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL
Pixabay/Arcaion

Zmarł Grzegorz Ilka - działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem podziemnego pisma "Czas Przyszły", także organizatorem poligrafii pism m.in. "Robotnika" czy "Tygodnika Mazowsze". Miał 55 lat.

O śmierci Grzegorza Ilki poinformował w mediach społecznościowych jego przyjaciel Cezary Miżejewski.

 

"Nie żyje Grzegorz Ilka, przyjaciel w życiu i w socjalistycznej drodze. On wciągnął mnie w "Robotnika", nauczył, drukować, kolportować, pisać i odsiedzieć. Razem marzyliśmy o odrodzeniu PPS i na chwilę nam się udało" - napisał Miżejewski.

 

Grzegorz Ilka w 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - przyznawany dla osób, które w latach 1956-1989 "mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL".

 

Urodził się 26 kwietnia 1963 r. Jak podaje IPN, w latach 1983-89 prowadził aktywną działalność opozycyjną, był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem podziemnego pisma "Czas Przyszły", kolporterem, drukarzem i organizatorem poligrafii czasopism "Robotnik", "Tygodnik Mazowsze", "Robotnik Pomorza Zachodniego".

 

W 1986 r. był współzałożycielem konspiracyjnego Wydawnictwa im. Olafa Palme. W 1987 r. był jednym z założycieli Polskiej Partii Socjalistycznej, do 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS, w latach 1989-1990 był przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Krajowego odpowiedzialnym za organizację struktur terenowych. Brał udział w pikietach, demonstracjach i akcjach ulotkowych organizowanych przez tę partię.

 

Był wielokrotnie zatrzymywany, jego mieszkanie było przeszukiwane. W lach 1987-1989 wielokrotnie karany finansowo "za próbę wywołania niepokoju społecznego" przez Kolegia ds. Wykroczeń w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. W latach 1988-89 był pracownikiem Komisji Interwencji i Praworządności "Solidarności". W trakcie kampanii wyborczej 1989 r. był działaczem Komitetu Obywatelskiego.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie