"Wszystko zaczyna się od nasion". O uprawie... konopi na Targach Rolniczych w Kielcach

Biznes
"Wszystko zaczyna się od nasion". O uprawie... konopi na Targach Rolniczych w Kielcach
PAP/Piotr Polak

Satelity, drony, bioinżynieria i cyfrowe wspomaganie. "Precyzyjne rolnictwo staje się faktem" - powiedział na targach rolniczych w Kielcach minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Producenci mogą na targach przekonać się, że zarobić można nawet na stworzeniu kanału o rolnictwie w mediach społecznościowych. Nagrodę dla najlepszego młodego producenta rolnego otrzymał Roman Bathelt z Małopolski.

750 wystawców z 25 krajów świata prezentuje nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze na rozpoczętych w piątek w Kielcach 25. Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech. To największe targi branży rolniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza potrwa do niedzieli.

 

"Zmiany w rolnictwie zachodzą bardzo szybko"

 

Podczas uroczystości otwarcia targów minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że w ciągu ostatnich 25 lat w polskim rolnictwie doszło do widocznych zmian pod względem techniki i nowoczesnych technologii.

 

- To co się nazywa rolnictwem precyzyjnym, systemy wspomagania rolnictwa, wykorzystanie satelitów, dronów, cyfryzacja rolnictwa, różne metody, które pozwalają zwiększyć zarządzanie, walczyć z chorobami zwierząt, stosować w sposób bardziej precyzyjny i bardziej przyjazny dla środowiska chemiczne środki ochrony roślin czy nawozy - to wszystko staje się faktem na naszych oczach, trzeba się tego nauczyć" - podkreślił Ardanowski.

 

- Coraz więcej rolników rozumie, że z nowoczesnej, wydajnej ale i drogiej techniki należy korzystać, analizując koszty. Ważne, żebyśmy z niej korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny - ocenił szef resortu rolnictwa.

 

W uroczystości wzięła udział także wicepremier Beata Szydło.

 

Tegoroczne targi odbywają się w 11 halach oraz na terenach zewnętrznych o łącznej powierzchni ponad 66 tys. metrów kwadratowych.

 

W ofertach firm spotkać można najnowsze ciągniki, kombajny czy pługi. Są także biosymulatory, instalacje urządzeń i konstrukcji budowlanych oraz zbiorniki na paliwo.

 

Zainteresowani mogą spotkać podczas imprezy największych przedstawicieli branży rolniczej takich jak New Holland (prezentujący ciągnik napędzany metanem), Kubota czy Ursus. 

 

Wykład o... konopiach

 

Podczas targów wręczone zostały wyróżnienia, puchary i medale.

 

Wystawie rolnej towarzyszą 19. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.

 

Podczas wystawy można było nawiązać kontakty z producentami z Algierii oraz wziąć udział w licznych prelekcjach i wykładach.

 

Rolnicy mogli zapoznać się z "Programem Konopnym" Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych.

 

W Polsce obecnie konopie włókniste uprawia 200 rolników na 600 hektarach. Trzy nowe, wysokowydajne odmiany konopi przemysłowych mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem dla rolników. Dlatego eksperci przybliżali ustawowe regulacje dotyczące hodowli tych roślin w Polsce.

 

Proponowane odmiany to rośliny typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2 proc. substancji halucynogennych.

 

Najlepszy młody producent 

 

Pierwszego dnia 25. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech odbył się 37. Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

 

W Olimpiadzie wzięli udział młodzi rolnicy w wieku od 17 do 40 lat.

 

Tematy, których dotyczył konkurs to: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ochrona środowiska i odnawialne źródła energii, ekonomika i zarządzanie, bezpieczeństwo i higiena pracy oraz zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej.

 

Najlepszy okazał się Roman Bathelt z woj. małopolskiego. Tuż za nim uplasował się Andrzej Szubert z woj. łódzkiego, a podium zamknął Dawid Obojski z woj. mazowieckiego.

 

Możliwa pomoc instytucji oraz specjalistów

 

Targi Agrotech to również miejsce, gdzie uczestnicy mogą skorzystać z pomocy instytucji i specjalistów służących rolnictwu. Stanowiska mają: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

W niedzielę pojawią się popularni blogerzy i youtuberzy rolniczy - Piotr Kaliski znany z programu "Rolnik szuka żony" czy Magdalena Urbaniak - znana z prowadzenia bloga "Tractormania - Dziewczyna na traktorze".

rob/hlk/ PAP, echodnia.eu
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie