"Sytuacja stadniny w Janowie Podlaskim jest efektem suszy". Ministerstwo rolnictwa odpowiada posłowi

Polska
"Sytuacja stadniny w Janowie Podlaskim jest efektem suszy". Ministerstwo rolnictwa odpowiada posłowi
Polsat News

"Sytuacja w Stadninie Koni Janów Podlaski, związana jest z ogólną sytuacją w rolnictwie w 2018 r. i jest głównie efektem niespotykanej od lat suszy" - napisało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na interpelację posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. W 2017 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 1,64 mln zł.

Poseł pytał ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego m.in. o to, czy kierowany przez niego resort był informowany o problemach finansowych stadniny oraz czy wspierał w ostatnich latach Spółkę Stadnina Janów Podlaski. 

 

Ministerstwo: winna jest susza

 

"Zarząd Spółki Stadnina Koni Janów Podlaski nie informował bezpośrednio Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji finansowej Spółki" - napisał sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński.

 

 

Wiceminister rolnictwa poinformował także, że spółki należące do skarbu państwa "nie mogą być beneficjentami pomocy wynikającej z realizacji programu przeciwdziałania skutkom suszy".

 

W piśmie przytoczone zostały także kwoty, jakie w latach 2015-2018 przyznane zostały stadninie m.in. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja wynosi około 1 mln zł rocznie.

 

"Spółka nie straciła płynności finansowej"

 

W styczniu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim "nie straciła płynności finansowej, ale została zobowiązana do opracowania programu naprawczego, który ma być przedstawiony KOWR". 

 

Rzecznik poinformował, że prezes SK Janów złożył 26 września ub.r. pismo, w którym poinformował KOWR jako Zgromadzenie Wspólników spółki "o ewentualnej możliwości utraty płynności finansowej w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk rynkowych w otoczeniu Spółki".

 

"Zagrożenia rynkowe nie zmaterializowały się, wobec czego utrata płynności nie nastąpiła" - poinformował jednocześnie KOWR.

 

W odpowiedzi na pismo KOWR, który jest jedynym wspólnikiem stadniny, zobowiązał jej zarząd do opracowania długoterminowego planu naprawczego. Rzecznik podkreślił, że są to działania rutynowe wynikające ze sprawowanego nadzoru właścicielskiego.

 

Aukcja koni "Pride of Poland"

 

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200-letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

 

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro, w 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - a sprzedano tylko sześć koni za łączną kwotę 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączną kwotę 1 mln 271 tys. euro. Z kolei w 2015 r. na aukcji sprzedano aż 24 konie za łączną sumę około 4 mln euro.

 

Stadnina w Janowie Podlaskim jest jedną z 14 spółek strategicznych zajmujących się hodowlą koni zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W chwili obecnej w Stadninie w Janowie przebywa ok. 430 koni.

msl/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie