Marcelina Zawisza "jedynką" na listach Lewicy Razem do PE. Chce bezpłatnych leków na receptę

Polska
Marcelina Zawisza "jedynką" na listach Lewicy Razem do PE. Chce bezpłatnych leków na receptę
Polsat News

Marcelina Zawisza z partii Razem będzie jedynką na liście koalicji Lewica Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym województwo opolskie i dolnośląskie.

Marcelina Zawisza powiedziała, że jej kandydatura jest efektem uzgodnień między członkami koalicji Lewicy Razem, w skład której wchodzi partia Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Unia Pracy.

 

Zawisza jest członkiem Zarządu Krajowego partii Razem; obecnie mieszka w Warszawie. Jak zaznacza, w swojej kampanii szczególny nacisk chce położyć na kwestie opieki zdrowotnej i bezpłatnego dostępu do leków przepisywanych pacjentom na receptę.

 

- Chcemy w Unii Europejskiej doprowadzić do zakończenia procederu, dzięki któremu koncerny farmaceutyczne, które mają patenty na swoje leki, przez dwadzieścia lat dyktują ich ceny. W efekcie wielu pacjentów nie wykupuje nawet tych lekarstw, które są już obecne na rynku i mogą im pomóc ratować życie lub poprawić jego komfort, bo ich na to nie stać. Naszym zdaniem, standardem powinny być rozwiązania funkcjonujące już w niektórych państwach europejskich, gdzie to, co lekarz uznał za konieczne i wpisał na receptę, powinno być bezpłatne dla pacjentów - uważa Zawisza.

 

"Brakuje jedynie pół punktu"


Zdaniem kandydatki, kolejne sondaże wskazują na realne szanse wejścia przedstawicieli koalicji Lewica Razem do Parlamentu Europejskiego.

 

- Obecnie jest to już cztery i pół procenta, więc do przekroczenia progu i zdobycia minimum dwóch mandatów, brakuje jedynie pół punktu. Do wyborów pozostało jeszcze trochę czasu i liczmy, że poparcie dla nas jeszcze wzrośnie - powiedziała Zawisza.

 

Drugie miejsce na liście w opolsko-dolnośląskim okręgu z list Lewicy Razem otrzyma Jerzy Przystajko - farmaceuta z Opola.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie