Incydent podczas ciszy wyborczej na Słowacji. Mężczyzna zabrał urnę i wysypał głosy na ulicę

Świat

W związku z incydentem, do którego doszło podczas sobotnich wyborów prezydenckich na Słowacji, cisza wyborcza została przedłużona do godz. 23.16. W Medzanach koło Preszowa pewien mężczyzna zabrał urnę do głosowania i wysypał głosy na ulicę.

Sprawca został zatrzymany przez policję. Jak poinformował agencja TASR, znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Ponieważ lokal był zamknięty podczas działań policji, w Medzanach przedłużono głosowanie.

 

Dyrektor departamentu wyborów, referendów i partii politycznych ministerstwa spraw wewnętrznych, które nadzoruje przebieg głosowania, Eva Chmelova powiedziała TASR, że opóźnienie dotyczy także ciszy wyborczej. Prognozy wyborcze będą mogły być podane dopiero po 23:16.

 

Słowacy wybierają spośród 2 kandydatek i 11 kandydatów. Za faworytkę uchodzi liberalna prawniczka, wiceprzewodnicząca pozaparlamentarnej partii Postępowa Słowacja Zuzana Czaputova. Jej najpoważniejszymi konkurentami są: doświadczony dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, eurokomisarz Marosz Szefczovicz oraz określany przez analityków jako kandydat antysystemowy - sędzia, były przewodniczący Sądu Najwyższego i były minister sprawiedliwości Sztefan Harabin.

 

Kończący kadencję prezydent Andrej Kiska nie kandyduje w wyborach. Poparł Zuzanę Czaputovą.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie