Nowy sondaż CBOS. PiS z mocną przewagą, PSL i Wiosna Roberta Biedronia poza Sejmem

Polska
Nowy sondaż CBOS. PiS z mocną przewagą, PSL i Wiosna Roberta Biedronia poza Sejmem
PAP/Radek Pietruszka

Gdyby w marcu odbyły się wybory parlamentarne, 44 proc. osób deklarujących udział w wyborach poparłoby PiS, 20 proc. głosowałoby na PO, 5 proc. na Kukiz'15. Progu wyborczego nie przekroczyłyby PSL i Wiosna, które uzyskałyby po 4 proc. głosów - wynika z marcowego sondażu CBOS.

W poprzednim, styczniowym sondażu CBOS, partię rządzącą wspólnie z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem - poparłoby 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W lutym wskaźnik ten podskoczył o jeden punkt procentowy.

 

Wzrost poparcia PO

 

Zwiększyło się poparcie dla Platformy Obywatelskiej, która w lutym miała 15-proc. poparcie i zyskała 5 punktów procentowych.

 

Powyżej progu jest Kukiz’15, które z niezmienionymi notowaniami znalazłoby się w Sejmie.

 

Kolejny raz spadek o jeden punkt procentowy zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeszcze w styczniu (6 proc.) i w lutym (5 proc.) partia miała szanse na wejście do Sejmu, ale 4 procent w ostatnim sondażu to już zbyt mało.

 

Wiosna jednak poza Sejmem

 

Spory spadek popularności zaliczyła partia Wiosna Roberta Biedronia. W swoim lutowym debiucie w sondażu CBOS ugrupowanie byłego prezydenta Słupska uzyskało 10 proc. poparcia. Teraz jednak głosów jest mniej o 6 punktów procentowych. Zdaniem CBOS w lutym Wiosna odebrała część głosów Platformie. 

 

Według badania 3 proc. uzyskałby SLD, które zanotowało wzrost o 1 punkt proc., a na 2 proc. mogłaby liczyć Nowoczesna. Po 1 procencie głosów uzyskałyby KORWIN (spadek o 1 punkt proc.), Partia Razem (poparcie bez zmian) i Partia Zieloni (wzrost o 1 punkt proc.).

 

14 proc. badanych nie umiało powiedzieć, na kogo zagłosuje, a 1 proc. zapytanych odmówił odpowiedzi na to pytanie.

 

Sondaż Kantar Public

 

Natomiast, według sondażu Kantar Public 38 proc. badanych, którzy deklarują zamiar udziału w wyborach, chce głosować na PiS, 21 proc. zamierza zagłosować na PO. Próg wyborczy przekroczyłyby w marcu jeszcze PSL i Wiosna, na które chciało głosować po 5 proc. badanych.

 

W porównaniu do wyników z lutego, w marcu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wzrost poparcia o 4 punkty procentowe, a Platforma Obywatelska zdobyła wynik o 1 punkt procentowy wyższy. Notowania PSL również wzrosły o 1 punkt procentowy. Znaczący spadek poparcia odnotowała partia Wiosna - o 6 punktów procentowych.

 

Na Kukiz’15 oraz SLD zamierza głosować po 4 proc. badanych. Po 2 proc. głosów uzyskały Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Nowoczesna; Partię Razem i Ruch Narodowy poparło po 1 proc. badanych. Poparcie poniżej 1 proc. uzyskały partia Teraz! i Zieloni.

 

Nowe propozycje PiS

 

Według CBOS wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości "być może związany jest ze złożonymi w lutym atrakcyjnymi dla niektórych wyborców propozycjami programowymi PiS, zwanymi »nową piątką PiS« lub »piątką Kaczyńskiego«".

 

Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-14 marca 2019 roku na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

rob/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie