MON: klasy o profilu cyberbezpieczeństwa w liceum w każdym województwie

Polska
MON: klasy o profilu cyberbezpieczeństwa w liceum w każdym województwie
Pixabay.com/ joffi

MON chce, by w każdym województwie działała przynajmniej jedna klasa licealna o profilu cyberbezpieczeństwa; w piątek podpisano porozumienie w sprawie powołania takich klas w mniejszych miejscowościach - poinformowało MON.

Pilotowy program MON uruchomił we współpracy z Politechniką Łódzką, Polską Grupą Zbrojeniową oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Porozumienie w tej sprawie wiceszef MON Tomasz Zdzikot, rektor Politechniki Łódzkiej prof. Sławomir Wiaka, rektor Politechniki Łódzkiej, wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek i starosta łowicki Marcin Kosiorka.

 

W ramach programu w liceach ogólnokształcących, w mniejszych miejscowościach powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwa.

 

- Chcemy, żeby docelowo w każdym województwie funkcjonowała przynajmniej jedna klasa partnerska programu "Cyber.mil z klasą" o profilu cyberbezpieczeństwo - zapowiedział cytowany w komunikacie MON wiceminister Zdzikot.

 

Łowickie LO im. Chełmońskiego będzie pierwszym liceum z klasą o takim profilu. Nauka ruszy od 1 września 2019 r. W kolejnych latach jest planowane rozszerzenie programu na pozostałe województwa.

 

Wojska obrony cyberprzestrzeni

 

Na mocy porozumienia resort obrony zobowiązał się do objęcia programu patronatem i udzielania wsparcia merytorycznego poprzez delegowanie ekspertów cyberbezpieczeństwa z jednostek organizacyjnych MON. Ministerstwo będzie również odpowiedzialne za wsparcie organizacji praktyk dla uczniów klas biorących udział w projekcie oraz opiniowanie programu nauczania.

 

Politechnika Łódzka zapewni nadzór merytoryczny nad realizacją programu nauczania, który przygotuje powiat wraz z rozszerzeniem przedmiotów z zakresu matematyki i informatyki oraz zapewni kadrę naukowo-dydaktyczną.

 

- Chcemy podkreślić, że to jest oferta i zadanie, które może być wykonane także w mniejszych ośrodkach miejskich. (…) Porozumienie zawarte dzisiaj ma charakter pilotażowy i dotyczy utworzenia klasy w Łowiczu, dzięki zaangażowaniu lokalnego środowiska, także dzięki zaangażowaniu silnego środowiska akademickiego, jakim jest Politechnika Łódzka - zaznaczył wiceminister.

 

Oprócz utworzenia klas o profilu cyberbezpieczeństwa współpraca w ramach zawartego porozumienia obejmuje także przygotowanie kadry pedagogicznej, udostępnianie specjalistycznych pracowni informatycznych oraz pracowni technologii informatycznych dla uczniów i nauczycieli objętych programem.

 

Porozumienie zakłada również pomoc w realizacji przedmiotów specjalistycznych i zawodowych oraz przygotowanie programu praktyk z dziedziny cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych dla uczniów w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej oraz podmiotach wchodzących w skład grupy kapitałowej PGZ SA.

 

Cyber.mil.pl to program rozbudowy i wzmocnienia potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa, także poprzez działania edukacyjne. Na początku lutego został powołany pełnomocnik ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni.

 

MON zapowiedziało uruchomienie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego przy WAT, zwiększenie limitów przyjęć na studia wojskowe i sformowanie Szkoły Podoficerskiej Informatyki i Łączności. WAT z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie