Wynajmowali kwatery w Zakopanem i je okradali. To obcokrajowcy

Polska
Wynajmowali kwatery w Zakopanem i je okradali. To obcokrajowcy
KWP Kraków

Czworo obcokrajowców, podejrzanych o dokonanie kradzieży i oszustw związanych z wynajmem kwater, zostało zatrzymanych przez kryminalnych z Zakopanego. Sprawcy podawali się za turystów, wyłudzając w ten sposób legalny dostęp do pensjonatów. Decyzją sądu obywatelka Tajlandii i trzech Słowaków zostali tymczasowo aresztowani.

Do oszustwa i kradzieży doszło na początku marca 2019. W zakopiańskim pensjonacie zameldował się turysta ze słowackim paszportem. Niedługo dołączyli do niego kolejni turyści ze Słowacji oraz kobieta z Tajlandii. Właściciel obiektu przypomniał sobie turystę z poprzedniego pobytu, kiedy to po jego wyjeździe zniknęło wyposażenie pokoju oraz inne przedmioty z pensjonatu.


Okazało się, sprawcy za pomocą popularnego portalu internetowego oferującego kwatery na całym świecie rezerwowali i wynajmowali apartamenty. Zazwyczaj był to pobyt jednodniowy. Takie działanie pozwalało im w sposób legalny uzyskać dostęp do obiektów hotelowych.

 

Nie płacili za pobyt i okradali pensjonaty


Bardzo często pobyt przedłużał się, a sprawcy wyprowadzali się nie regulując należności. Opuszczając kwatery zabierali wyposażenie pokoi gościnnych oraz to, co się z pensjonatu dało wynieść. Ich łupem padł sprzęt RTV i AGD oraz inne elementy wyposażenia. Straty tatrzańskich hotelarzy przekroczyły 22 tysiące złotych.


Grupa działała w Polsce, ale także po słowackiej stronie Tatr. Śledczy wciąż gromadzą dowody, sprawa ma charakter rozwojowy. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.


Na wniosek śledczych, decyzją sądu, 28-letnia kobieta z Tajlandii oraz mężczyźni ze Słowacji w wieku 22, 33, 37 lat zostali tymczasowo aresztowani. Za oszustwa i kradzieże grozi im do 8 lat więzienia.

grz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie