Odcięli głowę 800-letniego krzyżowca i zabrali ją ze sobą

Świat
Odcięli głowę 800-letniego krzyżowca i zabrali ją ze sobą
Flickr/Jennifer Boyer/CC BY 2.0

Nieznani sprawcy dostali się do jednej z krypt w kościele St. Michan w Dublinie, po czym odcięli głowę 800-letniej mumii nazywanej "Krzyżowcem". Wandale "po drodze" zdewastowali też inne mumie. Archidiakon Dublina poinformował, że na jakiś czas krypty zostaną zamknięte dla zwiedzających.

Włamanie odkryto w poniedziałek rano, gdy przewodnik przygotowywał się do otwarcia kościoła dla odwiedzających.

 

Odcięli jedną głowę, drugą przekręcili

 

Wandale nie tylko odcięli głowę "Krzyżowca", ale przekręcili też głowę mumii 400-letniej zakonnicy o 180 stopni. Z kolei trzecią mumię położyli na boku. Sprawcy nie oszczędzili także krypty, w której spoczywa irlandzki matematyk William Hamilton.

 

 

- Wyłamali stalowe drzwi do krypty i otworzyli jedną z trumien. Wynieśli część jej zawartości - powiedział dziennikowi "The Irish Times" archidiakon David Pierpoint. Akt wandalizmu określił jako "świętokradztwo", które jest "niepokojące i przerażające".

 

Krypty w St. Michan rocznie odwiedza ok. 28 tys. osób. Archidiakon ostrzegł, że przez ich zamknięcie, będzie znacznie trudniej utrzymać założony w XI wieku kościół.

 

Miał prawie 2 metry wzrostu

 

Poprzednio do aktu wandalizmu w kryptach doszło w 1996 r., gdy grupa nastolatków wyciągnęła kilka ciał z trumien. - Wówczas jednak w porę zareagowali strażnicy, którzy złapali sprawców na gorącym uczynku - przyznał Hamilton.

 

800-letnia zdewastowana mumia mężczyzny jest najbardziej znaną z kościoła St. Michan. Wierzy się, że szczątki należą do uczestnika IV wyprawy krzyżowej zakończonej zdobyciem i złupieniem Konstantynopola w 1204 r. "Krzyżowiec" miał umrzeć na wyprawie, lub krótko po powrocie do kraju.

 

 

Za życia wojownik mógł poszczycić się prawie 2 metrami wzrostu. By zmieścić go do małej trumny, po jego śmierci złamano mu nogi.

 

WIDEO: Bili, odcięli ucho, oblali benzyną. Po 25 lat więzienia za zabójstwo sprzed dwóch lat

bas/msl/ The Irish Times, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie