Okupacja małopolskiego kuratorium oświaty. Będzie trwała "do czasu pojawienia się osoby decyzyjnej"

Polska

Trzeci dzień nauczyciele okupują małopolskie kuratorium oświaty w Krakowie. Nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili pojawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji naszych postulatów - poinformował w środę wieczorem przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.

W środę po południu w Krakowie odbyło się spotkanie prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", uczestniczyło w nim blisko 10 członków oświatowej Solidarności z całego kraju. Tematem rozmów był dalszy protest nauczycieli w małopolskim kuratorium oświaty.

 

Nauczyciele nie wykluczają zaostrzenia protestu

 

Po zakończeniu spotkania prezydium przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom, że nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili zjawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji postulatów nauczycieli. Przyznał, że jeśli taki przedstawiciel rządu nie zjawi się w Krakowie, to w przyszłym tygodniu protest zostanie zaostrzony.

 

Podkreślił także, że okupacja w Krakowie ma charakter ogólnopolski i zachęcił nauczycieli z innych regionów do przyłączenia się do akcji.

 

Nauczyciele domagają się zwiększenia wynagrodzenia - od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc., przywrócenia poprzedniego czasu awansu zawodowego (według nowych zasad nauczycielem kontraktowym można zostać po co najmniej roku i 9 miesiącach stażu, wcześniej wystarczył 9-miesięczny straż), a także powrotu do poprzednich rozwiązań prawnych dotyczących oceny pracy nauczycieli, zgodnie z deklaracją Anny Zalewskiej zawartą w liście do nauczycieli z grudnia 2018 r.

 

 

Minister napisała w nim m.in.: "(...) Od stycznia 2019 r. podejmę we współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi działania zmierzające do zmiany przepisów Karty nauczyciela dotyczących oceny pracy oraz zasad przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę. Powrócimy do wcześniejszych zasad oceny pracy, natomiast o dodatek za wyróżniającą pracę będą się mogli ubiegać wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego".

 

List do premiera

 

Na drzwiach sali konferencyjnej w kuratorium, w której przebywają nauczyciele, powieszony jest list, jaki protestujący wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego. Domagają się, aby premier podjął działania zmierzające do poprawy sytuacji nauczycieli. Proszą, aby stanowisko ministra oświaty zajmowała osoba, która "będzie miała odwagę występować również w interesie nauczycieli, tak jak to czynią ministrowie w podległych sobie resortach".

las/dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze