Zmarł słynny kreator mody Karl Lagerfeld. Miał 85 lat

Kultura

Zmarł słynny kreator mody, dyrektor artystyczny domu mody Chanel Karl Lagerfeld - podały we wtorek francuskie media. Miał 85 lat. Jako pierwszy o śmierci projektanta poinformował francuski magazyn "Closer".

Reuters podaje, że źródło bliskie domowi mody Chanel potwierdziło śmierć projektanta.

 

"Wraz z odejściem Karla Lagerfelda straciliśmy twórczego geniusza, który pomógł w uczynieniu z Paryża światowej stolicy mody" - wskazał w oświadczeniu prezes koncernu LVMH Bernard Jean Etienne Arnault. "Moda i kultura utraciły wielką inspirację" - dodał.

 

Projektant zmarł we wtorek rano - pisze portal Purepeople. Nocą został przewieziony do szpitala w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem.

 

Lagerfeld pod koniec stycznia nie pojawił się na dwóch ostatnich pokazach Chanel. Dom mody tłumaczył, że dyrektor artystyczny "czuje się zmęczony". Projektanta reprezentowała jego prawa ręka i doradczyni Virginie Viard, która była typowana na następczynie Lagerfelda.

 

Chanel, Fendi i ... Karl Lagerfeld

 

Karl Lagerfeld urodził się 10 września 1933 r. w Hamburgu w Niemczech, jako Karl Otto Lagerfeldt, jednak zmienił nazwisko, ponieważ uważał, że będzie ono brzmiało "bardziej komercyjnie".  W 1953 r. wraz z matką wyemigrował do Paryża. Dwa lata później wygrana w konkursie mody zapewniła mu pracę w domu mody Balmain.

 

Projektant tworzył dla Chanel od 1983 roku. Od ponad 50 lat pracował dla włoskiego domu Fendi, a od 1974 r. prowadził markę sygnowaną własnym nazwiskiem. Karl Lagerfeld zajmował się też fotografią, produkcją perfum i kosmetyków.

 

Od 2014 r. prowadzona była internetowa wersja pisma "Karl Daily". Na jego łamach Lagerfeld i jego modele udzielali wywiadów i przedstawiali ciekawostki z życia projektanta.

 

Nosił czarne garnitury, przyciemniane okulary, a włosy związywał w kucyk. - Jestem jak karykatura samego siebie i podoba mi się to. To jest jak maska. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok - mawiał o sobie Lagerfeld.

 

Chanel, tylko raz w swojej 108-letniej historii ogłosiła swoje wyniki finansowe. W 2018 r. ujawniono, że przychód ze sprzedaży w 2017 r. wyniósł 9,62 mld dolarów. Eksperci spekulowali, że była to reakcja na pogłoski o możliwym przejęciu Chanel przez koncern LVMH, który posiada m.in. takie marki jak Louis Vuitton, Givenchy i Marc Jacobs.

 

Lagerfeld groził zrzeczenia się obywatelstwa

 

W maju 2018 r. Lagerfeld w wywiadzie dla francuskiego tygodnika "Le Point", poinformował że zrzeknie się niemieckiego obywatelstwa, "jeśli polityka migracyjna Angeli Merkel będzie kontynuowana".

- Czy musiała mówić, że trzeba przyjąć milion migrantów (...)? Musimy pamiętać o przeszłości Niemiec. Nienawidzę pani Merkel za to, że o tym zapomniała. Jeśli to się nie skończy, zrezygnuję z niemieckiego obywatelstwa. Nie chcę być częścią tego neonazistowskiego klubu - zaznaczył Lagerfeld.

 

Projektant mówił wtedy, że nie chce też zostać Francuzem. - Nie lubię narodów, jestem kosmopolitą. Nie czuję się Niemcem - dodał.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie