Biedroń jedzie do Berlina. Spotka się m.in. z przedstawicielami niemieckiego rządu

Polska
Biedroń jedzie do Berlina. Spotka się m.in. z przedstawicielami niemieckiego rządu
Polsat News

W czwartek Robert Biedroń spotka się w Berlinie m.in. z członkami niemieckiego rządu, w tym ministrem ds. europejskich Michaelem Rothem i ministrem sprawiedliwości, kandydatką SPD do PE Katariną Barley - poinformował wiceprezes Wiosny Marcin Anaszewicz. W programie wizyty lidera Wiosny jest także spotkanie z posłami polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.

Anaszewicz podkreślił, że trwa obecnie ożywiona debata o przyszłości UE, czego przykładem - jak dodał - jest list Emmanuela Macrona.

 

- Tymczasem awanturnicza polityka europejska PiS doprowadziła do marginalizacji Polski na arenie europejskiej. Jakim chaosem może się taka polityka skończyć pokazuje przykład brexitu - ocenił.

 

Anaszewicz zaznaczył, że Wiosna chce, aby polski głos był słyszalny w Europie i ocenił, że członkostwo w UE dało Polsce wiele korzyści. - Musimy sprawić, aby tak było i w przyszłości, dlatego jako Wiosna będziemy konsekwentnie szukać dialogu z naszymi europejskimi partnerami i wspólnie szukali odpowiedzi na wyzwania przed którymi stoi wspólnota. W przypadku Niemiec zamiast zająć się tematami przyszłości, rząd skupiał się na rozgrzebywaniu jałowych sporów historycznych - powiedział.

 

"Trwa debata na temat przyszłego budżetu UE"

 

Wiceprezes Wiosny podkreślił, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski i ocenił, że w relacjach z Niemcami jest wiele do zrobienia, w tym w zakresie współpracy politycznej, jak i gospodarczej.

 

- Niemiecka gospodarka, a wraz z nią i nasza, stoją przed wyzwaniami związanymi z czwartą rewolucją przemysłową związaną z cyfryzacją, dlatego musimy zwiększać dialog na tym polu - mówił Anaszewicz.

 

- Trwa debata na temat przyszłego wieloletniego budżetu UE. Chcemy, aby ten budżet jak najlepiej służył Polsce. Nie chodzi tylko o zachowanie jak największych funduszy na politykę spójności i rolną. Chcemy także, aby szerszym strumieniem popłynęły do Polski fundusze przeznaczone na innowacje, bo to one zapewnią polskiej gospodarce wysoką konkurencyjność na rynkach światowych, a także na zieloną transformację, którą PiS blokuje - dodał.

 

"UE potrzebujemy solidarnej, wspólnotowej polityki energetycznej"

 

Anaszewicz poinformował, że przedstawiciele Wiosny w trakcie wizyty w Berlinie będą zachęcać niemieckich partnerów do wzięcia "większej odpowiedzialności za kwestie bezpieczeństwa". - W czasach powrotu do rywalizacji wielkich mocarstw UE, aby skutecznie bronić swoich interesów, potrzebuje skutecznej polityki obronnej - podkreślił.

 

Poinformował, że w stolicy Niemiec przedstawiciele Wiosny poruszą także temat Nord Stream 2. - W UE potrzebujemy solidarnej, wspólnotowej polityki energetycznej - ocenił wiceprezes partii.

 

Wśród innych tematów wymienił także możliwy rozkład głosów w przyszłym PE oraz możliwą współpracę w europarlamencie. - Nie zabraknie też rozmowy jak rozwijać współpracę polsko-niemiecką na poziomie obywatelskim i lokalnym - powiedział Anaszewicz.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie