Australijski kardynał, do niedawna wpływowy dostojnik Watykanu, skazany za pedofilię

Świat
Australijski kardynał, do niedawna wpływowy dostojnik Watykanu, skazany za pedofilię
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Sąd w Melbourne, Australia. Na zdjęciu adwokat kardynała Georga Pell’a, Robert Richter. 13 marca 2019

Australijski kardynał George Pell został w środę skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za tego rodzaju czyny.

Proces dotyczył czynów pedofilskich popełnionych według aktu oskarżenia w 1996 roku w katedrze w Melbourne. Jedna z ofiar nie żyje od 2014 roku; mężczyzna zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków.

 

77-letni kardynał Pell przebywa w areszcie od 27 lutego. Za popełnione czyny groziła mu kara do 50 lat więzienia.

 

 

Utrzymuje, że jest niewinny

 

Emerytowany metropolita Melbourne i Sydney to do niedawna wpływowy dostojnik Watykanu, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii i były doradca papieża Franciszka. Od początku procesu utrzymuje, że jest niewinny. Jego apelacja ma zostać rozpatrzona w czerwcu.

 

W długiej, transmitowanej przez australijską telewizję na cały świat przemowie skierowanej do kardynała sędzia Peter Kidd w nadzwyczaj stanowczy sposób potępił jego czyny i mówił o cierpieniu ofiar oraz krzywdzie, jaka została im wyrządzona.

 

Zwrócił też uwagę na to, że proces ten był wydarzeniem wyjątkowym, a powaga czynów pedofilii - ogromna. Ponadto przyznał, że ma świadomość tego, iż hierarcha jest w złym stanie zdrowia i wymaga opieki kardiologicznej. Czynnik ten sędzia uwzględnił, ustalając wysokość kary więzienia. Jednocześnie Kidd ogłosił, że do końca życia kardynał Pell będzie zarejestrowany jako sprawca przemocy seksualnej.

 

 

Watykański "minister finansów" 

 

Reakcji Watykanu na wyrok należy spodziewać się najwcześniej rano. Wcześniej Stolica Apostolska zapowiedziała, że Kongregacja Nauki Wiary otworzy postępowanie kanoniczne w sprawie kard. Pella. Takie postępowanie może zakończyć się usunięciem ze stanu kapłańskiego. W lutym purpurat otrzymał od papieża Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi kapłańskiej i kontaktów z małoletnimi.

 

Jednocześnie Watykan wyjaśniał wówczas, że czeka na wynik procesu apelacyjnego przypominając, że kardynał Pell zapewniał wielokrotnie o swej niewinności i ma prawo do obrony aż do ostatniej instancji.

 

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego czasu wpływowy, były już watykański "minister finansów" nie wrócił do Rzymu.

 

W grudniu 2018 roku dostojnik został usunięty przez Franciszka z Rady Kardynałów, pomagającej mu w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

 

WIDEO: Ks. Isakowicz-Zaleski o raporcie na temat pedofilii w polskim Kościele: należy wysłuchać obu stron

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie