Papież spotkał się z dwiema ofiarami pedofilii ze Szwajcarii

Świat
Papież spotkał się z dwiema ofiarami pedofilii ze Szwajcarii
EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek przyjął w sobotę na prywatnej audiencji dwie pochodzące ze Szwajcarii ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych - podały tamtejsze media. W trakcie tego spotkania papież poprosił o przebaczenie w imieniu całego Kościoła.

Włoski portal religijny Il Sismografo wyjaśnił w niedzielę, że w Domu Świętej Marty Franciszek spotkał się z 63-letnią kobietą, która była wykorzystywana w szkole katolickiej prowadzonej przez zakonnice w miejscowości Malters, oraz z 74-letnim mężczyzną - ofiarą "licznych aktów przemocy seksualnej" w placówce benedyktynów w Knutwil.


Oboje opowiedzieli papieżowi o swych doświadczeniach.

 

Papież miał nazwać dopuszczających się przemocy seksualnej wobec dzieci "potworami" 


Ofiarom pedofilii towarzyszył szwajcarski przedsiębiorca Guido Fluri, założyciel stowarzyszeń działających na rzecz ochrony dzieci i pomocy osobom, które doświadczyły przemocy.


Według jego relacji papież nazwał "potworami" osoby, które dopuszczają się przemocy seksualnej wobec dzieci. Ponadto Franciszek wyjaśnił, co robi Kościół, by zwalczać pedofilię i ukarać sprawców.


Było to drugie spotkanie papieża z ofiarami pedofilii w Kościele w Szwajcarii. Poprzednie odbyło się w 2015 roku.

 

Tydzień po historycznym ogólnoświatowym szczycie w Watykanie


Sobotnią prywatną audiencję zorganizowano tydzień po historycznym ogólnoświatowym szczycie w Watykanie na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich.


Tuż po jego zakończeniu Konferencja Episkopatu Szwajcarii wraz z przełożonymi zakonów przyjęła nowe wskazówki, w których zapisano obowiązek zgłaszania policji wszystkich zarzutów dotyczących pedofilii.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie