Zarzuty korupcyjne dla b. szefów Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze

Polska
Zarzuty korupcyjne dla b. szefów Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze
CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłego dyrektora Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze (Podlaskie) Bogdana K. oraz jego zastepcę Antoniego B. Obu prokuratura w Łomży postawiła zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej.

- Zatrzymaliśmy b. dyrektora gospodarstwa i jego zastępcę. Obaj pracowali później w Podlaskiej Instytucji Gospodarki Budżetowej w Czerwonym Borze "Bielik", gdzie pierwszy też był dyrektorem, drugi - jego zastępcą - poinformował Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

 

Mężczyźni podejrzewani są o przyjmowanie łapówek - 4 proc. wartości netto faktur od jednego z miejscowych przedsiębiorców budowlanych wykonującego prace dla obu instytucji, w których pracowali. - Do korupcji miało dochodzić w latach 2008-2012 - dodał Brodowski.

 

Obaj zatrzymani trafili do Prokuratury Okręgowej w Łomży (Podlaskie), która przedstawiła im zarzuty.

 

Złożyli "obszerne wyjaśnienia"

 

"B. dyrektor gospodarstwa pomocniczego Bogdan K. usłyszał trzy zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 KK par. 1, polegających na przyjęciu korzyści majątkowych w latach 2010-2012 w łącznej kwocie ok. 75 tys. zł w związku z realizacją przetargów i wykonawstwem prac remontowo-budowlanych na terenie Zakładów Karnych w Czerwonym Borze, Przytułach Starych, Chrubieszowie i Kluczborku" - poinformowała w komunikacie prokuratura. 

 

Jego zastępcy Antoniemu B. przedstawiono zarzut z tego samego art. KK dot. przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 7 tys. zł w związku z realizacją wyżej wymienionych prac.

 

Art. 228. § 1.  głosi: Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Według prokuratury, podejrzani złożyli "obszerne wyjaśnienia, które będa weryfikowane". Bogan K. przyznał się do popełniania zarzucanych mu czynów.

 

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach 20 tys. zł oraz 15 tys. zł. Obaj mają zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji. 

las/dro/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze