"Żona została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów". Sprzeczne informacje o wyroku sądu w Iranie

Świat
"Żona została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów". Sprzeczne informacje o wyroku sądu w Iranie
Polsat News

Irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka Nasrin Sotoudeh została skazana przez sąd w Teheranie na więzienie - podały w poniedziałek media. Z Teheranu dochodzą sprzeczne informacje na temat wymiaru kary.

Według półoficjalnej irańskiej agencji Isna działaczkę skazano na siedem lat więzienia, jak podaje AP, za obronę osób protestujących przeciwko obowiązkowym chustom dla kobiet w Iranie. Mąż skazanej prawniczki Reza Chandan twierdzi natomiast, że otrzymała łączny wyrok 38 lat więzienia i 148 batów.

 

Przewodniczący Trybunału: łącznie siedem lat więzienia

 

"Nasrin Sotoudeh została skazana na pięć lat więzienia za spiskowanie przeciwko systemowi i dwa lata za obrazę przywódcy duchowego Alego Chameneia" - ogłosił przewodniczący Trybunału Rewolucyjnego, sędzia Mohammad Mogiszeh. Dodał, że "sprawa została przekazana do sądu apelacyjnego" - podała Isna.

 

Chandan napisał na Facebooku, że zgodnie z wyrokiem, który dostarczono żonie do więzienia 9 marca, "została skazana na 38 lat więzienia i 148 batów". "Pięć lat za pierwszą sprawę i 33 lata oraz 148 batów za drugą" - zaznaczył. Nie sprecyzował, o jakie punkty oskarżenia chodzi.

 

Działaczka ma 20 dni na złożenie apelacji.

 

"Za działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu"

 

Uhonorowana Nagrodą Sacharowa za "wolność ducha", przyznaną przez Parlament Europejski w 2012 roku, Sotoudeh spędziła trzy lata w więzieniu, w latach 2010-2013 r., za "działalność przeciwko bezpieczeństwu narodowemu" i "propagandę przeciwko systemowi politycznemu" Republiki Islamskiej, po obronie opozycjonistów aresztowanych podczas protestów w 2009 roku przeciwko reelekcji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Po raz kolejny została aresztowana w czerwcu ubiegłego roku.

 

Prawniczka była też szefową Centrum Obrony Praw Człowieka - organizacji założonej w Iranie przez laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie