Obywatel USA skazany w Iranie. Nie wiadomo za co i na co

Świat
Obywatel USA skazany w Iranie. Nie wiadomo za co i na co
PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Marsz Wolności Iranu w Waszyngtonie

46-Letni Amerykanin Michael White, weteran U.S. Navy, został skazany w Iranie - poinformowały tamtejsze agencje prasowe, nie podając, za jakie przestępstwo go skazano i jaki usłyszał wymiar kary.

Jak podkreśla Reuters, sprawa ta prawdopodobnie jeszcze pogorszy i tak fatalne relacje między Waszyngtonem a Teheranem.

 

"Zarzuty związane z bezpieczeństwem"

 

White został aresztowany w Iranie w lipcu zeszłego roku. "New York Times" informował, że celem jego podróży do Iranu była wizyta u irańskiej przyjaciółki. Władze irańskie dopiero w styczniu potwierdziły fakt jego aresztowania. O ile wiadomo, White jest jedynym Amerykaninem aresztowanym w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

 

W poniedziałek prokurator w mieście Meszhed w północno-wschodnim Iranie poinformował, że White został skazany. Powiedział - jak napisała agencja Fars - że postawiono mu zarzuty związane z bezpieczeństwem, ale nie ujawnił żadnych konkretów.

 

Reuters zwraca uwagę, że na czele irańskiego wymiaru sprawiedliwości stanął niedawno konserwatywny szyicki duchowny Ebrahim Raisi, protegowany najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneia. Zdaniem obserwatorów ta nominacja jest postrzegana jako osłabienie politycznych wpływów umiarkowanego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie