Ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowej i centralnej Polski

Polska
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowej i centralnej Polski
Polsat News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek rano wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i mazowieckim.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach do 115 km/h obowiązują w większości woj. śląskiego, woj. małopolskim, woj. podkarpackim i południowych powiatach woj. świętokrzyskiego.

 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, osiągającym w porywach do 85 km/h obowiązują dla woj. lubelskiego, oraz powiatów siedleckiego i łosickiego woj. mazowieckiego.

 

Według IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia, najniższego w trzystopniowej skali, oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

 

Opady śniegu, śliska nawierzchnia

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, a na sieci dróg krajowych pracuje 200 pojazdów do zimowego utrzymania.

 

Śliska nawierzchnia może utrudniać podróżowanie kierowcom na Dolnym Śląsku na trasie dk 3 odc. Jelenia Góra - Gr. Państwa, Warmii i Mazurach na odcinku dk 15 odc. Ostróda - Lipowo, Kujawach i Pomorzu na odcinku dk 25 odc. Mąkowarsko - Koronowo oraz we wschodniej części Mazowsza.

 

Mżawki lub deszcze mogą utrudnić podróżowanie kierowcom na terenie woj. podlaskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

 

Na terenie woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i śląskiego występują opady śniegu i śniegu z deszczem.

 

W ciągu dnia wystąpi duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami również śniegu. W południowej części kraju możliwe burze. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach do 8 cm, w Tatrach i Beskidach około 5 cm.

 

Temperatura maksymalna od 3 st. na północnym wschodzie do 6 st. miejscami na południu, na Podhalu około 2 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h w południowej połowie kraju, a na południowym wschodzie początkowo do 75 km/h, zachodni i północno-zachodni.

 

 

 

[ZOBACZ TEŻ] WIDEO: Wichury nie odpuszczają. Prawie 400 tys. gospodarstw bez prądu

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie