Kwieciński: nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013

Polska
Kwieciński: nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013
PAP/Paweł Supernak

Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013 - poinformował w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że wiele krajów, w tym m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Hiszpania i Włochy musiały oddać do Brukseli po kilkaset milionów euro.

- Właśnie wpłynęły do Polski ostatnie pieniądze dedykowane województwu mazowieckiemu, co oznacza, że z budżetu unijnego w poprzedniej perspektywie dostaliśmy prawie 3,4 mld euro - oznajmił minister. Przypomniał, że nie było to łatwe, bowiem, by uratować unijne pieniądze przed zwrotem do Brukseli, Polska musiała w ciągu półtrora miesiąca wydatkować ok. 30 mld zł na tzw. wkład własny.

 

Zaznaczył, że Polska pod względem wykorzystania funduszy z polityki spójności jest prymusem, ponieważ np. Czechy musiały zwrócić 950 mln euro, Niemcy - 337 mln euro, Wielka Brytania - 238 mln euro, a Hiszpania 227 mln euro.

 

Zwrócił też uwagę, że proces rozliczania znacząco w Polsce przyśpieszył: rozliczanie w ramach drugiej perspektywy trwało niespełna dwa lata, podczas gdy w przypadku pierwszej perspektywy - osiem lat.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie