Sołtys Rytla zrezygnował z powodu hejtu. "Wygrał z żywiołem przegrał z ludzką podłością"

Polska

"Być może jestem z innej gliny i nie pasuję do hejterskiej rzeczywistości. Nie chcę udowadniać (...), że w swoich publicznych działaniach jestem uczciwym człowiekiem, że nie kieruję się prywatą jak przypisują mi to niektórzy nowi radni gminy Czersk" - napisał w liście do mieszkańców Łukasz Ossowski o powodach rezygnacji z funkcji sołtysa Rytla. Do dymisji podała się też rada sołecka.

O sołtysie Ossowskim stało się głośno w sierpniu 2017 roku, gdy potężna nawałnica przeszła nad północną Polską, zniszczyła wiele domów, powaliła setki drzew. Zginęło wówczas kilka osób. Bardzo ucierpiało wiele miejscowości w Pomorskiem, w tym Rytel, w powiecie chojnickim, któremu dodatkowo zagrażała powódź. Koryto rzeki Brda stało się niedrożne z powodu zwalonych drzew.

 

Ówczesny sołtys Rytla Łukasz Ossowski zmobilizował sąsiadów i nie czekając na niczyje wsparcie zorganizował pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. W mediach społecznościowych na bieżąco informował, czego i jakiego sprzętu w danym momencie potrzeba. Zaangażowanie i umiejętne koordynowanie prac spowodowało, że na jego apele o pomoc odpowiedziało wiele osób z całej Polski: sołectwo otrzymało tyle darów, że mogło podzielić się nimi z innymi miejscowościami w potrzebie.

 

Człowiek roku

 

Pod koniec 2017 roku m.in. z inicjatywy Ossowskiego pojawił się pomysł odłączenia Rytla i kilku innych wsi od Czerska i przywrócenia gminy Rytel. Pomysł poparło ponad 60 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

 

Jak poinformowała "Rzeczpospolita, w lutym tego roku wniosek o utworzenie gminy Rytel został złożony w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W skład gminy miałyby wejść miejscowości Rytel, Błota, Duża Klonia, Duże Wędoły, Karolewo, Konigort, Konigortek, Leśnictwo Jeziórko, Leśnictwo Olszyny, Leśnictwo Ostrowy, Mała Klonia, Małe Wędoły, Młynki, Modrzejewo, Olszyny, Płecno, Rytel-Dworzec, Rytel-Nadleśnictwo, Uboga, Zapora - wszystkie wchodzące w skład obecnego sołectwa Rytel. Postępowanie w MSWiA jest w toku - napisała "Rz".

 

W czerwcu 2018 r. Ossowski został wybrany Człowiekiem Roku 2017 w plebiscycie "Dziennika Bałtyckiego". Wybrano go spośród 11 nominowanych.

 

Granice wytrzymałości

 

Teraz okazuje się, że 7 marca Ossowski  zrezygnował z funkcji sołtysa Rytla. O jego decyzji poinformowali  autorzy profilu na Facebooku Solidarni z Rytlem.   

 

"Ta wiadomość spadła na nas, jak grom z jasnego nieba. W ślad za nim zrobiła to jednogłośnie cała rada sołecka. Okazuje się, że w Polsce można poradzić sobie ze skutkami żywiołu, ale strasznie trudno wygrać z ludzką podłością" - napisali. 

 

I zamieścili list Ossowskiego do mieszkańców sołectwa, w którym wyjaśnił powody rezygnacji.

 

"Jestem człowiekiem odpornym, który niejedno w życiu przeszedł. Potrafię się mierzyć z trudnościami, bo miałem ich na swojej drodze sporo. Żadna z tych trudności nigdy mnie nie złamała, także dramatyczny wypadek samochodowy, po którym długo dochodziłem do zdrowia. Każdy jednak ma granicę swojej wytrzymałości, poza którą jego działanie traci sens" - napisał Ossowski.

 

Jak wyjaśnił, "być może jest z innej gliny i nie pasuje do hejterskiej rzeczywistości dnia dzisiejszego". "Nie chcę udowadniać każdego dnia, że w swoich publicznych działaniach jestem uczciwym człowiekiem, że nie kieruję się prywatą, ani niskimi intencjami, jak przypisują mi to niektórzy nowi radni gminy Czersk" - argumentował.

 

 

"Nie jestem politykiem"

 

"Nie chcę tracić czasu i energii na walkę, która uwłacza mojej godności. Nie odnajduję się w przestrzeni publicznej, w której do aktywnych osób strzela się zza węgła, deprecjonuje każde działanie, rzuca potwarze i niszczy autorytet. To nie jest mój świat" - tłumaczył Osowski swoją decyzję.

 

Dodał, że są w jego życiu "wartości bezcenne. To moja rodzina, godność i uczciwość". "Chcę te wartości chronić, bo nadają sens mojemu życiu. Nie interesują mnie stanowiska w radzie gminy, powiatu, województwa, czy jak sugeruje to jeden z radnych, posłowanie do Parlamentu Europejskiego. Nigdy o nic takiego nie zabiegałem, choć pojawiały się różne propozycje. Wszystkie zawsze odrzucałem. Z całą mocą jeszcze raz powtórzę - nie jestem politykiem" - oświadczył.

 

I zapewnił, że nie wyprowadza się z Rytla, będzie aktywny, choć nie jako sołtys, ale w ramach organizacji pozarządowej; będzie też ę także wspierał działania Komitetu ds. Powołania Gminy Rytel

 

W sobotę, 9 marca, przed domem Łukasza Ossowskiego, zebrało się ok. 200 mieszkańców Rytla, aby podziękować mu za pracę i przekonać, aby zmienił zdanie i pozostał sołtysem. Ossowski stwierdził jednak, że jego decyzja jest nieodwołalna.
 
Mieszkańcy Rytla zorganizowali w niedzielę manifestację poparcia dla sołtysa. 
 
dro/ "Rzeczpospolita", salon24.pl, gp24.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie