W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się z goździkami. We Włoszech królują mimozy

Świat

Co trzecia kobieta we Włoszech otrzyma bukiet mimozy z okazji Dnia Kobiet - to wynik sondażu przedstawionego przed tym świętem. Drobne żółte kwiaty mimozy są włoskim symbolem święta 8 marca. Jej uprawy znajdują się głównie w Ligurii na północy.

Mimoza została wybrana we Włoszech jako symbol obchodów Dnia Kobiet w 1946 roku, przede wszystkim jako ta roślina, która zakwita jeszcze przed astronomiczną wiosną - przypomina związek rolników Coldiretti. Od tamtego czasu jest jednym z najczęściej wręczanych kobietom prezentów w dniu ich święta i zdecydowanie wygrywa z innymi kwiatami.

 

Rolnicza organizacja podkreśla, że uprawy mimozy mają ważne znaczenie dla środowiska, gdyż są prowadzone metodami ekologicznymi. 90 proc. jej upraw znajduje się w rejonie miasta Imperia w Ligurii. Słyną z nich miejscowości Perinaldo i Seborga.

 

To "złoty rok" dla tamtejszej mimozy - wskazuje dziennik "La Stampa" w związku z piątkowym świętem. Kwiaty zakwitły w idealnym momencie i na czas trafiły do kwiaciarni w całym kraju. Zyski ze sprzedaży, przede wszystkim z tego jednego dnia w roku, szacuje się na 15 milionów euro.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie