Portugalia przyjmie tysiąc uchodźców, którzy przebywają w Grecji

Polska
Portugalia przyjmie tysiąc uchodźców, którzy przebywają w Grecji
EPA/ALEXANDER DRAHEIM/zdjęcie ilustracyjne

Około tysiąca uchodźców, wśród nich ubiegający się o azyl, znajdzie w najbliższym czasie schronienie w Portugalii - ogłosiło w wydanym w piątek w Atenach komunikacie greckie ministerstwo migracji.

Oba kraje osiągnęły to porozumienie, które zostało pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Europejską, w październiku ubiegłego roku podczas wizyty portugalskiego ministra spraw wewnętrznych Eduardo Cabrity w Atenach.

 

Jak poinformował w piątek rzecznik portugalskiego MSW, w najbliższych dniach przybędzie do Portugalii w ramach wstępnej, próbnej fazy realizowania projektu około stu uchodźców przebywających w różnych ośrodkach na terenie Grecji.

 

Premier Portugalii Antonio Costa zaproponował w 2016 roku, kiedy do Grecji przybywało ponad tysiąc osób dziennie, że przyjmie 210 000 uchodźców, dwa razy więcej niż przewidywał plan Komisji Europejskiej dotyczący rozmieszczenia w innych krajach Europy 160 000 uchodźców spośród przebywających we Włoszech i Grecji.

 

Wnioski o azyl dla uchodźców 

 

Termin realizacji tego projektu zakończył się jesienią 2017 roku i spośród 64 000 kandydatów, który mieli być przeniesieni z Grecji do nowych miejsc, tylko 27 000 zdołało opuścić ten kraj, ponieważ nie odpowiadali przewidzianej kategorii uchodźców, to znaczy nie byli Syryjczykami, Irakijczykami ani Erytrejczykami.

 

Obecnie w Grecji przebywa około 75 000 uchodźców.

 

Ponad 15 000 osób utknęło na wyspach we wschodniej części Morza Egejskiego w oczekiwaniu na rozpatrzenie ich wniosków o azyl, a większość z nich (12 266) przebywa w bardzo zatłoczonych obozach.

 

Najcięższa sytuacja panuje, jak przyznał minister ds. migracji Dimitris Witsas, na wyspie Samos, gdzie 4 033 ubiegających się o azyl przebywa w obozie obliczonym na 648 osób. Krytyczna jest również sytuacja w obozie Moria na wyspie Lesbos. Jest obliczony na 3 100 osób, a przebywa w nim w bardzo trudnych warunkach 5 220 uchodźców.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie