"Zranieni w Kościele" - ruszył telefon zaufania dla osób wykorzystanych przez duchownych

Polska
"Zranieni w Kościele" - ruszył telefon zaufania dla osób wykorzystanych przez duchownych
pixabay.com/ Alexas_Fotos

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to telefon zaufania i środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Projekt został zainaugurowany na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Rzecznik inicjatywy "Zranieni w Kościele" Zbigniew Nosowski poinformował, że telefon przeznaczony dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego w Kościele oraz ich najbliższych będzie działał regularnie w każdy wtorek w godzinach 19-22. Dodał, że dzwonić mogą także osoby, dla których te grzechy Kościoła stały się zgorszeniem i nie potrafią sobie z tym poradzić.

 

Wyjaśnił, że pod numerem telefonu 800 280 900 będą dyżurować profesjonalni psychologowie z Pracowni Dialogu. - Wydaje nam się, że osoby, które zostały wykorzystane potrzebują miejsca, w którym zostaną wysłuchane. Chcemy im zaoferować rzetelną, kompetentną, życzliwą pomoc, informację i poradę. Chcemy wspierać je, żeby mogły później nawiązać bezpośredni kontakt ze specjalistami: psychologami, prawnikami czy duszpasterzami. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, będziemy też pomagać w zgłaszaniu przestępstwa do odpowiednich organów państwowych i kościelnych - zastrzegł.

 

Dyżury specjalistów, pomoc fachowców

 

Nosowski wyjaśnił, że dyżurujący pod telefonem specjaliści będą dysponowali bazą kontaktów do terapeutów, prawników, delegatów kościelnych oraz duszpasterzy. - Chcemy być instytucją pierwszego kontaktu, która pomaga dotrzeć do odpowiednich osób - zaznaczył. Dodał, że na początku dyżury będą pełnione przez 3 godziny w tygodniu. Jeśli okaże się to niewystarczające, być może w przyszłości liczba godzin zostanie zwiększona.

 

Podkreślił, że ten numer telefonu przeznaczony jest dla osób dorosłych. Osoby niepełnoletnie mogą dzwonić pod istniejący już telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

 

Zdaniem prezesa KIK Jakuba Kiersnowskiego Kościół to nie tylko księża i biskupi, ale wspólnota wiernych. - My, świeccy, również ponosimy odpowiedzialność za Kościół. Jako chrześcijanie mamy moralny obowiązek skierować nasze serca ku tym, którzy stanowią dziś o sumieniu Kościoła - są to osoby skrzywdzone przemocą seksualną w Kościele - podkreślił.

 

"Przemoc seksualna wobec dzieci w Kościele jest złem"

 

Jak wyjaśnił, przemoc seksualna wobec dzieci jest złem szczególnym, bo dotyka najintymniejszej sfery życia w bardzo młodym wieku. - Przemoc seksualna wobec dzieci w Kościele jest złem, na które nie tylko nie możemy się zgodzić i wobec którego nie możemy pozostać obojętni. Musimy zadbać o osoby skrzywdzone, musimy zwrócić się w ich kierunku. Chcemy w tym miejscu nisko pokłonić się przed osobami skrzywdzonymi w sferze seksualnej i powiedzieć im, że zrobimy wszystko, aby im pomóc - zastrzegł.

 

Prezeska Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu Barbara Smolińska zaznaczyła, że celem inicjatywy jest "przyjęcie i wysłuchanie" pokrzywdzonych. - Będzie to rozmowa anonimowa - dzwoniący nie będzie musiał się przedstawiać, a telefon nie będzie nagrywany. Rozmowa będzie też bezpłatna bez względu na długość jej trwania - zapewniła. Dodała, że celem rozmowy jest także sprawienie, by osoby pokrzywdzone mogły "poczuć się przyjęte, wysłuchane przez osobę, która im wierzy, jest empatyczna i nieoceniająca".

Jak powiedziała członkini zarządu KIK Martyna Czaplińska, inicjatywę tworzą świeccy katolicy we współpracy m.in. z Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum oraz Fundacji "Dajemy dzieciom siłę". Zaznaczyła, że ma ona wsparcie również kard. Kazimierza Nycza oraz bp Romualda Kamińskiego.

 

Dodała, że jednocześnie uruchomiona została strona www.zranieni.info, gdzie znajdą się informacje o partnerach inicjatywy.

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" została powołana do życia wspólnie przez Klub Inteligencji Katolickiej, Laboratorium "Więzi" oraz Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

 

Papież: odczuwam ból i cierpienie z powodu skandali

 

Papież Franciszek wyznał w czwartek, że odczuwa ból i cierpienie z powodu skandali wywoływanych przez przedstawicieli Kościoła. Mówił o tym podczas spotkania z rzymskim duchowieństwem w bazylice świętego Jana na Lateranie.

 

Włoskie media przytaczają następujące słowa Franciszka ze spotkania przy drzwiach zamkniętych w papieskiej bazylice: "Czuję potrzebę podzielenia się z wami bólem i nieznośnym cierpieniem, jakie powoduje w całym ciele Kościoła fala skandali, których pełne są dzienniki na całym świecie".

 

- Nie zniechęcajmy się - apelował papież. Dodał: "Pan oczyszcza swą oblubienicę" - dodał odnosząc się do Kościoła.

 

- To oczywiste, że prawdziwego znaczenia tego, co się dzieje należy szukać w duchu zła, we wrogu, który działa uzurpując sobie to, że jest władcą świata - mówił papież.

 

Jego słowa zreferowali potem niektórzy uczestnicy spotkania.

 

"Grzech nas oszpeca"

  

- Grzech nas oszpeca i zaznajemy poniżającego doświadczenia, kiedy my sami albo jeden z naszych braci kapłanów czy biskupów wpada w otchłań bez dna grzechu, zepsucia albo gorzej - przestępstwa, które niszczy życie innych - oświadczył Franciszek.

 

Słowa te wypowiedział w dniu, gdy w Lyonie we Francji kardynał Philippe Barbarin został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za niezgłoszenie czynów pedofilii popełnionych w latach 80. i 90. przez jednego z księży w jego archidiecezji.

Obrona zapowiedziała wniesienie apelacji. Metropolita Lyonu oświadczył, że ustąpi z urzędu.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie