Usłyszeli zarzut rozpowszechniania wideo z morderstwa w Maroku

Świat
Usłyszeli zarzut rozpowszechniania wideo z morderstwa w Maroku
pixabay.com/ Free-Photos

Duńska policja poinformowała w czwartek o postawieniu 14 osobom zarzutu rozpowszechniania w mediach społecznościowych nagrania wideo, które ma przedstawiać dokonane w grudniu w Maroku drastyczne zabójstwo młodej turystki ze Skandynawii.

- To jest nie tylko karalne, jest to także obraźliwe zarówno wobec ofiar, jak też ich rodzin oraz może być brutalnym i nadzwyczaj nieprzyjemnym doświadczeniem dla oglądających to dzieci, młodych ludzi i dorosłych - głosi policyjny komunikat.

 

W trakcie turystycznej wędrówki po Maroku 24-letnia Louisa Vesterager Jespersen z Danii i 28-letnia Maren Ueland z Norwegii zostały zamordowane przez podcięcie nożem gardeł. Stało się to w pobliżu wioski Imlil u podnóża Dżebel Tubkal - najwyższego szczytu gór Atlas i całej północnej Afryki.

 

Nagranie miało zarejestrować widok uśmiercania jednej z ofiar i jej rozpaczliwe krzyki.

 

Według policji na dwunastu osobach ciąży zarzut rozpowszechniania materiału wideo w "szczególnie obciążających" i "nieusprawiedliwionych" okolicznościach, a na dwóch pozostałych zarzut publicznego i wyraźnego pochwalania czynu o charakterze terrorystycznym. Sześć z objętych zarzutami osób jest w wieku od 13 do 18 lat.

 

W związku z zamordowaniem skandynawskich turystek marokańska policja prowadzi postępowanie przeciwko kilku osobom, w tym czterem głównym sprawcom, którzy na wideo zadeklarowali swą podległość Państwu Islamskiemu.

 

WIDEO: Zarzuty dla mężczyzny, który nagrywał zatrzymanie Stachowiaka

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze