Zaognia się konflikt Pakistanu z Indiami. Oba kraje mają arsenał nuklearny

Świat

Premier Pakistanu Imran Khan wezwał w środę do rozmów z władzami Indii. Wyraził także nadzieję, że "rozsądek przeważy", aby doprowadzić do deeskalacji konfliktu z Indiami, który pogłębił się w ciągu ostatnich dwóch dni w związku z incydentami zbrojnymi. MSZ Pakistanu poinformowało, że zestrzeliło dwa indyjskie samoloty i pojmało dwóch pilotów. Indie twierdzą, że zestrzeliły jeden samolot.

- Historia mówi nam, że wojny są pełne błędnych ocen. Moje pytanie brzmi, czy zważywszy na broń, jaką mamy i jaką wy macie, możemy sobie pozwolić na błędną ocenę" - oświadczył Khan w krótkim przemówieniu telewizyjnym nawiązując do posiadanej przez oba kraje broni nuklearnej.

 

- Jeśli eskalacja zaczyna się tutaj, to gdzie doprowadzi? - dodał. Powinniśmy usiąść i porozmawiać - podkreślił.

 

- Ponownie zapraszam Indie, aby zasiadły do stołu negocjacji. Jesteśmy gotowi na każdy dialog na temat terroryzmu, czy wszystkie inne kwestie - oświadczył szef pakistańskiego rządu.

 

MSZ i armia w Islamabadzie poinformowały, że pakistańskie siły powietrzne zaatakowały w środę cele w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru i zestrzeliły dwa indyjskie samoloty bojowe w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano dwóch indyjskich pilotów, jeden jest ranny.

 

Tymczasem przedstawiciele indyjskich władz powiedzieli, że trzy pakistańskie odrzutowce wojskowe wleciały w indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze, następnie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zmuszone do odwrotu.

 

Indie potwierdzają utratę jednego samolotu, myśliwca Mig-21. Pilot jest uznany za zaginionego. Pakistan twierdzi, że go zatrzymał, sprawdzamy to - mówi rzecznik indyjskiego MSZ Raveesh Kumar.

 

 

-  Dzisiaj siły powietrzne Pakistanu dokonały nalotów przez linię kontroli w obrębie pakistańskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało w oświadczeniu pakistańskie MSZ. Tzw. linia kontroli oddziela pakistańską i indyjską cześć Kaszmiru.

 

Indyjskie media informują natomiast, że w mieście Budgam spadł wojskowy helikopter transportowy Mi-17. W wypadku miały zginąć dwie osoby. Wcześniej okolica miała być silnie ostrzelana ogniem artyleryjskim ze strony Pakistanu. Wcześniej hinduskie media informowały, że w wypadku brał udział myśliwiec, a nie helikopter. Nie jest jasne, czy to to samo wydarzenie, o której informowało pakistańskie MSZ.

 

 

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w środę władze Indii i Pakistanu, aby zachowały powściągliwość i za wszelką cenę unikały eskalacji napięcia. 

 

Zamknięta jest przestrzeń powietrzna dla lotów komercyjnych w Pakistanie. W Indiach zamknięto 4 lotniska na północy kraju.

 

Wczoraj indyjskie myśliwce po raz pierwszy od 1971 roku wleciały w przestrzeń powietrzną Pakistanu. Zaatakowały w północno-zachodnim Pakistanie obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), które przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

 

To pierwsza w historii sytuacja, kiedy naloty na siebie prowadzą dwa kraje z arsenałem nuklearnym. Pakistan pierwszą udaną detonację przeprowadził w 1998 roku, jego zasoby szacuje się na 140-150 głowic nuklearnych. Indie pierwszy test nuklearny przeprowadziły w 1974 roku, a ich arsenał szacuje się na 120-140 głowic.

 

Ponadto siły lądowe obu państw wymieniły ogień w co najmniej kilkunastu miejscach przy granicy.

 

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami. Większość mieszkańców stanu Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

 

maw/jm/ml/ PAP, NDTV, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie