Światowi przywódcy obsypali rodzinę Trumpów prezentami. Podarunek od prezydenta Dudy wart 850 dol.

Świat
Światowi przywódcy obsypali rodzinę Trumpów prezentami. Podarunek od prezydenta Dudy wart 850 dol.
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Wartość prezentów, którymi zagraniczni liderzy obdarowali prezydenta USA Donalda Trumpa i członków jego rodziny w 2017 r., szacowana jest na 140 tys. dol. - podał w środę Departament Stanu USA. Najkosztowniejsze prezenty podarowały rodzinie Trumpów Chiny i Arabia Saudyjska.

Jak zaznaczono w dorocznym zestawieniu podarunków dla rodziny prezydenckiej, w 2017 roku najbardziej kosztowny prezent Trumpowi i jego żonie Melanii podarował przywódca Chin Xi Jinping. Pierwsza para otrzymała od niego wykaligrafowany zwój, którego wartość szacuje się na 14,4 tys. dol. i porcelanową zastawę stołową, wartą 16,25 tys. dol.

 

Album ze zdjęciami od prezydenta Dudy

 

Na co najmniej 24,12 tys. dolarów szacuje się wartość prezentów podarowanych rodzinie Trumpów przez państwa Zatoki Perskiej. Wśród nich znalazły się: wart 6,4 tys. dolarów naszyjnik od króla Arabii Saudyjskiej Salmana i pozłacany model myśliwca, którego wartość szacuje się na 4,85 tys. dol., od następcy tronu Bahrajnu Salmana.

 

Od kanclerz Niemiec Angeli Merkel rodzina Trumpów dostała papier i pióra Mont Blanc warte ok. 5,3 tys. dol. Prezydent Francji Emmanuel Macron podarował Trumpom mapę USA z 1783 roku wartą 1,1 tys. dolarów. Premier Kanady Justin Trudeau dał pierwszej rodzinie w prezencie wykonaną z piaskowca figurkę lwa w koronie o wartości ok. 450 USD.

 

Jak podaje Associated Press, prezydent Andrzej Duda podarował Trumpowi album z czarno-białymi zdjęciami przedstawiającymi amerykańskiego prezydenta i Trump Tower. Wartość prezentu szacowana jest na 850 dolarów.

 

Lista liczy 64 strony

 

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc podarował prezydentowi wart ok. 1,9 tys. dol. portret Trumpa na tle amerykańskiej flagi.

 

Melania Trump dostała w prezencie m.in. kolczyki Mikimoto warte 2,2 tys. dolarów od premiera Japonii Shinzo Abego i torebkę Ferragamo wartą 3,4 tys. dolarów od premiera Włoch Paolo Gentiloniego.

 

Omawiana w środę przez amerykańskie media lista podarunków przygotowywana przez Departament Stanu liczy 64 strony.

 

Wszystkie prezenty podarowane Donaldowi i Melanii Trumpom oraz córce Trumpa Ivance i jej mężowi Jaredowi Kushnerowi przekazano do rządowych Archiwum Narodowego.

dk/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze