Silny wiatr na południu Polski. Nie działa kolejka na Kasprowy

Polska
Silny wiatr na południu Polski. Nie działa kolejka na Kasprowy
PKL

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla południowych powiatów województw: śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

 

Jak informuje reporterka Polsat News Natalia Knapik, nie działa kolejka na Kasprowy Wierch. W Zakopanem w nocy odnotowano prędkość wiatru w porywach nawet 100 km/h, a w Tatrach do 130 km/h. Obecnie w Zakopanem wieje w porywach do 60 km/h, wiatr koło południa będzie się wzmagał, ale nie przekroczy 80 km/h. Wiatr ma osłabnąć po godzine 21.

 

Nie działają też kolejki krzesełkowe w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym.

 

Halny przyniósł ocieplenie, a śnieg zaczął szybko topnieć. W czwartek rano termometry w Zakopanem wskazywały 6 stopni Celsjusza. Według prognoz w przyszłym tygodniu mają jednak w Tatrach wrócić opady śniegu.

 

Jak informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, z powodu silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. W takich warunkach lepiej jest zrezygnować z wypraw w Tatry, nawet w partie reglowe.

 

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są pozawiewane śniegiem, a ich przebieg w wielu miejscach jest niewidoczny.

jm/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie