Zamknięta kolejka na Kasprowy Wierch. IMGW: w Tatrach powieje do 140 km/h

Polska
Zamknięta kolejka na Kasprowy Wierch. IMGW: w Tatrach powieje do 140 km/h
commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0

W Tatrach wieje silny wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa - ostrzega w niedzielnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy. W niedzielę zamknięta została kolejka na Kasprowy Wierch. Nieczynne są też trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej.

"Szlaki położone w dolinach są dobrze przetarte, ale w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie" - podają służby TPN.

 

W Tatrach wieje silny wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. "W wyższych partiach gór śnieg na szlakach jest zmrożony i bardzo twardy. Poruszanie się w takich warunkach wymaga użycia odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności korzystania z niego" - przypomina Tatrzański Park Narodowy.

 

Jak informuje w komunikacie turystycznym, pod ścianami i w zagłębieniach terenowych utworzyły się depozyty z naniesionego przez wiatr śniegu. TPN przypomina, że poruszanie się w górach w warunkach zimowych wymaga bardzo dobrej umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Zimą szlaki turystyczne nie są utrzymywane ani dodatkowo oznakowane.

 

Prognoza IMGW dla Tatr i Podhala obowiązuje od godz. 19:30 w niedzielę. W nocy wysoko w górach wiatr będzie bardzo silny, osiągający prędkość od 50 km/h do 65 km/h, a w porywach nawet do 140 km/h, południowy i południowo-zachodni.

 

Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają, że podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. "Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łamać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa" - czytamy w komunikacie TPN.

 

W niedzielę zamknięta została kolej linowa na Kasprowy Wierch. Nieczynne są również trasy narciarskie i nartostrady w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej (więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: www.pkl.pl).

 

TPN przypomina ponadto, że szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

 

Od 31 października do 25 kwietnia zamknięta będzie Jaskinia Mroźna.

 

Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego także następujące odcinki szlaków turystycznych: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko.

Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte (więcej informacji na stronie: www.lesytanap.sk).

 

Zimą nie kursuje kolej "Rakoń" w Dolinie Chochołowskiej.

paw/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie